Чи можна розірвати договір оренди землі в разі зміни керівника орендаря
Договірні відносини — тонка матерія, особливо коли справа стосується оренди землі. Іноді, захищаючи свої інтереси, сторона договору може включити до нього умову, яка з його предметом безпосередньо й не пов’язана. Так було у справі № 375/278/201, фінальну крапку в якій постановою від 16.06.2021 р. поставив Верховний Суд України.
1 Див. в електронному додатку до цього номера на сайті gazeta.vobu.ua.
У договорі оренди землі зафіксували таку підставу для його розірвання, як “зміна директора підприємства-орендаря”. Тут слід одразу нагадати, що договір — це домовленість принаймні двох сторін. Тому якщо сторони уклали договір відповідно до закону, значить, погодилися на умови, з яких складається зміст цього документа. Відтак він обов’язковий для виконання сторонами.
Серед істотних умов договору оренди землі, прописаних у ст. 15 Закону України “Про оренду землі” від 06.10.98 р. № 161-XIV2 (далі — Закон про оренду землі), звісно, не знайти такої умови, як зміна керівника суб’єкта господарювання, який є стороною договору. Цього й не потрібно, бо тут на сцену виходить пані Свобода договору: сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог Цивільного кодексу України3 (далі — ЦКУ), інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч. 1 ст. 627 ЦКУ).
2 Див. на нашому сайті за посиланням document.vobu.ua/doc/5862.
3 Доступний на нашому сайті document.vobu.ua/doc/3182.
Гліб САЗОНОВ, юрист, м. Київ