Примусове стягнення заборгованості та судових витрат: що з ПДВ
Ситуація. Підприємство надало послуги замовникові, але акти з ним не підписано, оплату не отриману, податкові зобов’язання з ПДВ не визнано. Проте заборгованість з оплати вдалося стягнути через суд разом із 3% річних, інфляційними, витратами на правничу допомогу й судовим збором.
ЗАПИТАННЯ: Коли нараховувати ПДВ на стягнену через суд заборгованість за надані послуги?
Чи потрібно обкладати ПДВ 3% річних, інфляційні, компенсацію за витратами на правничу допомогу й судовий збір?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ:
Під час постачання послуг податкові зобов’язання з ПДВ потрібно визнавати за правилом “першої події” — за датою зарахування передоплати або за датою підписання документа, що підтверджує факт надання послуг (п. 187.1 Податкового кодексу України, далі — ПКУ). Позаяк суд ухвалив рішення про стягнення заборгованості із замовника, отже, факт надання послуг був документально доведений і повинен знайти своє відображення у бухобліку виконавця.
Якби платник податків надав перевіряльникам ці документи, а також поділився текстом судового рішення, можливо, ми б почули від контролерів пряму відповідь: ПДВ варто нарахувати за датою оформлення документів, які переконали Феміду ухвалити рішення про стягнення заборгованості.
А от 3% річних, інфляційні, витрати на правову допомогу та судовий збір, стягнені зі сторони, котра програла, ПДВ не обкладають (п. 188.1 ПКУ).
ІПК ДПСУ від 02.07.2021 р. № 2625/ІПК/99-00-21-03-02-06
#ПДВ, #борг, #СудовіВитрати