1

РРО зламався: як оформити продаж власної продукції

ТОВ продає за готівку власну продукцію (текстильні вироби) з виробничого складу та на загальній основі застосовує РРО. 2 листопада під час включення РРО вийшов із ладу, після чого майстер ЦСО забрав його у ремонт на весь день. Продаж продукції цього дня здійснювали без РРО, бо резервного ТОВ не має. Наприкінці дня касир підприємства на отриману виручку склав один прибутковий ордер і записав його до касової книги.Чи правильно оприбутковано виручку?Запитання з редакційної поштиВІДПОВІДЬ: Насправді, ТОВ мало пільгу з незастосування РРО (від якої з невідомих нам причин відмовилось) згідно з п. 1 ст. 9 Закону України “Про застосування реєстраторів роз­рахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.95 р. № 265/95-ВР (далі — Закон про РРО).Відповідно до згаданого пункту РРО та роз­рахункові книжки, складені з розрахункових квитанцій (далі — РК), не застосовують юрособи (окрім підприємств торгівлі та громадського харчування), які реалізують продукцію власного виробництва (за виключенням технічно складних гарантійних побутових товарів, ліків, медвиробів, ювелірних та побутових виробів із дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, у т.ч. органогенного утворення, та напівдорогоцінного каміння). Умова: розрахунки з покупцями проводити у касі підприємства з оформленням касових ордерів (на кожного покупця!) та видачею відповідних квитанцій, підписаних уповноваженою особою підприємства. Окрім того, згідно з п. 6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.17 р. № 148 (далі — Положення № 148), не перевищувати граничного розміру готівкових розрахунків: з фізособами — до 50 тис. грн на день (включно), із суб’єктами господарювання (через їх підзвітних осіб) — до 10 тис. грн на день (включно). Водночас пам’ятаючи, що кількість фізосіб та суб’єктів господарювання протягом дня не обмежується.

Якщо ТОВ власноруч відмовилось від пільги за п. 1 ст. 9 Закону про РРО і вирішило застосовувати РРО, то з моменту реєстрації РРО на нього розповсюджуються всі законодавчі норми щодо порядку проведення розрахунків за готівку, а також відповідальність за невиконання цих норм.

У разі виходу РРО з ладу для проведення розрахунків з покупцями необхідно використовувати розрахункові книжки, виписуючи кожному покупцю РК за ф. № РК-1 (додаток 3 до Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженого наказом Мінфіну України від 21.01.16 р. № 13). Застосування РК упродовж 7 робочих днів передбачено ст. 5 Закону про РРО. Заразом облік РК слід вести в зареєстрованій на РРО книзі обліку розрахункових операцій (КОРО).

За невикористання РК підприємство заробило штраф за п. 1 ст. 17 Закону про РРО, що дорівнює 100% вартості проданих без РК товарів. Утім, до 01.01.2022 р. розмір цієї санкції знижено до 10% проданих без РК товарів (п. 11 Прикінцевих положень Закону про РРО).

Тепер щодо оприбуткування виручки, отриманої 2 листопада, коли РРО знаходився в ремонті.

Відповідно до п. 11 Положення № 148 готівка, що надходить до кас, оприбутковується в день її одержання у повній сумі. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО та з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. Тобто у ті дні, коли РРО працює, наприкінці робочого дня на підставі Z-звіту РРО касир підприємства або особа, уповноважена вести касові операції, має скласти один прибутковий ордер і записати його до касової книги, здій­снивши таким чином оприбуткування виручки.

2 листопада розрахунки з покупцями підприємство вело неправильно, порушивши вимогу ст. 5 Закону про РРО. Проте оприбуткувати виручку однаково потрібно і для цього існує єдиний шлях — скласти один прибутковий ордер на суму фактично отриманої готівки.

Тетяна СУШАЛЬСЬКА, консультант газети
“Все про бухгалтерський облік”

#РРО, #торгівля, #каса, #прибуток