-
Сповіщення: Безкоштовні консультації – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Автоперевізник отримує ПММ без чека РРО: які ризики щодо податків
Наше підприємство здійснює автоперевезення. Оплатили паливо безготівково й одержуємо його за відомостями на відпуск палива. Податковий кредит відображаємо на підставі зареєстрованої податкової накладної. Однак чеки РРО з АЗС, які мають видавати під час фактичного заправлення автівки, до бухгалтерії надходять не завжди.
Чи може відсутність чеків РРО піддати сумніву право на податковий кредит за придбаними ПММ?
Запитання з консультаційної лінії
ВІДПОВІДЬ: Якщо поставити на чільне місце суто вимоги профільного для ПДВ р. V ПКУ, то відсутність чека РРО може піддати сумніву право на податковий кредит (далі — ПК) лише в одному випадку: купівля не перевищує 200 грн (без ПДВ) і ПК відобразили на підставі чека РРО, а не податкової накладної (далі — ПН). Таку можливість надає пп. “б” п. 201.11 ПКУ. У решті випадках зареєстрованої ПН має бути достатньо для ПК. Жодного додаткового підтвердження не потрібно(див. постанову ВС від 09.03.2021 р. у справі № 160/3026/19).
Якщо перевіряльники сумніваються в якості ПН, операції або платника податків, вони мають потужний інструмент, щоб запобігти визнанню ПК покупцем, — блокування або неприйняття до реєстрації ПН. Але на практиці реєстрація ПН абсолютно не гарантує покупцеві недоторканність ПК. Запідозрена під час перевірки безтоварність, нереальність, ризиковість, відсутність ділової мети в госпоперації “викошує” ПК у покупця із супутнім донарахуванням ПДВ, фінсанкцій або хоча б зменшенням від’ємного ПДВ. На видатки, до речі, чекає така сама сумна доля.
Чому чеки на заправлення
автівки радше мати
Практика свідчить, що контролери цікавляться наявністю чеків РРО, коли заправлення авто підприємства відбувається на АЗС, у тому числі під час безготівкових розрахунків за паливо, коли його відвантажують на АЗС із використанням електронних платіжних засобів, паливних карток, талонів, відомостей на відпуск палива тощо. Якщо чеків немає, ПК і витрати покупця вельми ризикують.
Ми б із задоволенням вас запевнили, що всі претензії стосовно цього абсолютно безпідставні, але нас насторожують висновки постанови ВС від 09.12.2020 р. у справі № 460/212/19. Суди першої інстанції та апеляції, котрі у цьому спорі стали на бік платника податків, поміркували, що наданих їм первинних документів і без касових чеків цілком достатньо для підтвердження реальності спірних госпоперацій. Підприємство здійснювало передоплату за паливо безготівково й одержувало його за паливними картками. Як доказ реальності купівлі палива суду надано договір на відпуск ПММ за паливними картками, податкові та видаткові накладні, платіжні доручення на передоплату ПММ. Документи, що підтверджують використання, — акти на списання ПММ.
Але податківці під час перевірки ще зажадали документи, які підтверджували б час роботи кермувальника, мету поїздки, порядок видачі паливних карток і наказ про закріплення за конкретним водієм, а також злощасні чеки РРО з АЗС. Без цих документів використання палива у госпдільності для них не було очевидним. Поза тим, без чеків РРО була під сумнівом реальність купівлі ПММ. І перевіряльникам, на жаль, вдалося похитнути суддів у касаційній інстанції. У вищезгаданій постанові ВС зокремлено: чеки РРО також є допустимим доказом купівлі ПММ. Оскільки суд першої інстанції та апеляція не приділили належної уваги вивченню цього питання, справу скерували на перегляд. До речі, вже є його перші результати.
У рішенні Рівненського окружного адмінсуду від 12.10.2021 р. у справі № 460/212/19 судді, на жаль, вже стали на бік контролерів. Податківцям таки вдалося розіграти карту про те, що перехід права власності на паливо відбувався в момент його фактичного відпуску на АЗС. А відпуск на АЗС потрібно оформлювати розрахунковим документом. Видавати його вимагає п. 9 Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, навіть якщо оплату здійснюють безготівково. Покликаючись на Закон про РРО, а також на той факт, що відпуск нафтопродуктів з АЗС через паливо-, масло-, газороздавальні колонки неможливий без реєстрації операції на спеціалізованому контрольно-касовому апараті, судді висновили, що без чека РРО неможливо підтвердити факт купівлі ПММ. А якщо немає купівлі, то немає й права на витрати та ПК. Ось таких несподіваних і сумовитих обертів набрала ця історія. Хіба що апеляція знову розставить усе на свої місця.
А як щодо додблага…
Якщо ви думаєте, що без чека РРО можна втратити лишень витрати і ПК, то дуже помиляєтеся. Виявляється, тут ще можна наразитися на донарахування податку на доходи фізосіб і військовий збір. Про такий потенційно можливий розвиток подій свідчить літопис іншого судового спору — постанова ВС від 09.03.2021 р. у справі № 160/3026/19.
У цьому разі підприємство також придбавало паливо за передоплатою із заправленням на АЗС за картками. ПММ використовували для обслуговування орендованих автівок, якими послуговувалися у госпдіяльності. Ці картки видавали кермувальникам (найманим працівникам). Видатки на паливо визнавали на підставі щомісячних актів на списання ПММ, причім за кожним співробітником окремо. Також вели журнал обліку списаного палива, чеків РРО з АЗС.
Одначе податківці під час перевірки виявили, що деяке списане паливо не підтверджене чеками РРО, причім на солідну суму. У підсумку вони висновили, що це не госпдіяльність, а додаткове благо найманим працівникам, яким підприємство надало право заправлятися за паливними картками власним коштом (пп. пп. “а”, “г” пп. 164.2.17 ПКУ). З їх погляду, з актів на списання неможливо встановити час виконання транспортної роботи водієм (немає звітів кермувальників про отримане завдання та його виконання), чіткий маршрут автівки, мету поїздки, пробіг.
Позаяк платник податків ретельно вів облік, кому та скільки видавав ПММ, перевіряльники легко порахували, хто та скільки додблага одержав. Зважаючи на це вони донарахували податок на доходи та його вірного супутника — військовий збір. Підкреслимо: “постраждало” лишень паливо, не підтверджене чеками РРО.
На щастя, цей спір платникові податків вдалося виграти. Донарахування з податку на доходи і військового збору зняли, попутно очистивши репутацію витратам і ПК. Міркуємо, свою роль відіграв той факт, що з-поміж інших доказів суду все-таки було надано копії чеків РРО разом зі звітами про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт. Успішно відбилися від претензій перевіряльників стосовно додблага і в іншому схожому спорі — див. постанову ВС від 11.11.2021 р. у справі № 420/6194/20. Тож ця історія може мати щасливий кінець.
Підсумуємо. Відсутність чеків РРО за ПММ може віщувати неприємності під час перевірки й не лише в частині витрати і ПК, а й податку на доходи фізосіб. Тому за можливості збирайте та зберігайте їх, особливо коли право власності на паливо переходить у момент фактичного заправлення на АЗС. Якщо податківці все-таки покарали вас за відсутність касових чеків, то є шанс успішно оскаржити донарахування в суді. Прецеденти ми вам наочно продемонстрували.
Олена КОВАЛЕНКО,
CAP, консультант газети
“Все про бухгалтерський облік”
Список використаних нормативно-правових актів:
1. ПКУ — Податковий кодекс України.
2. Закон про РРО — Закон України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.95 р. № 265/95-ВР.
3. Правила роздрібної торгівлі нафтопродуктами — Правила роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затверджені постановою КМУ від 20.12.97 р. № 1442.
#PPO, #АвтомобільніПеревезення, #паливо, #ПДВ