ІПК ДПСУ від 25.11.2021 р. № 4495/ІПК/99-00-18-04-03-06 “Щодо можливості застосування спрощеної системи оподаткування у разі реорганізації сільгосппідприємства шляхом приєднання”
(Витяг)
Товариство № 1 поінформувало, що є сільськогосподарським товаровиробником та перебуває у статусі платника єдиного податку четвертої групи. Товариство № 1 планує у 2022 році здійснити реорганізацію шляхом приєднання до нього іншого суб’єкта господарювання (далі — Товариство № 2), який не є платником єдиного податку четвертої групи.
Товариство, посилаючись на норми законодавства України, запитує:
1. Частка сільськогосподарського товаровиробництва визначається з урахуванням загальної суми доходів усіх учасників, що реорганізуються шляхом приєднання, чи окремо по кожному підприємству, що реорганізується?
2. Чи не втратить Товариство № 1 статус платника єдиного податку четвертої групи у разі приєднання до нього Товариства № 2, у якого відсутній будь-який дохід за попередній календарний рік?
3. Чи зобов’язане Товариство № 2, що приєднується до Товариства № 1, також мати статус платника єдиного податку четвертої групи на момент приєднання, щоб Товариство № 1 не втратило статусу платника єдиного податку четвертої групи? Чи достатньо в такому випадку дотримання вимог пп. 291.4.3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу?
Щодо першого питання
Частка сільськогосподарського товаровиробництва для цілей гл. 1 р. XIV Кодексу — питома вага доходу сільськогосподарського товаровиробника, отриманого від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки, у загальній сумі його доходу, що враховується під час визначення права такого товаровиробника на реєстрацію як платника податку (пп. 14.1.262 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Згідно з пп. 291.4.3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу якщо сільськогосподарський товаровиробник утворюється шляхом злиття, перетворення, поділу або виділення згідно з відповідними нормами ЦКУ, то норма щодо дотримання частки сільськогосподарського товаровиробництва, яка дорівнює або перевищує 75 відсотків за попередній податковий (звітний) рік, поширюється на усіх осіб окремо, які зливаються.
Якщо сільськогосподарський товаровиробник реорганізується шляхом приєднання згідно з відповідними нормами ЦКУ, то норма щодо дотримання частки сільськогосподарського товаровиробництва, яка дорівнює 75 відсотків за попередній податковий (звітний) рік, поширюється на усіх учасників такої реорганізації.
Таким чином, якщо Товариство № 1 реорганізується шляхом приєднання до нього Товариства № 2, то частка сільськогосподарського товаровиробництва визначається з урахуванням загальної суми доходів усіх учасників, що реорганізуються шляхом приєднання.
Щодо другого та третього питання
Особливості застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності визначено гл. 1 р. XIV Кодексу.
Щорічне підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи для сільськогосподарських товаровиробників здійснюється відповідно до пп. 298.8.1—298.8.4 п. 298.8 ст. 298 Кодексу. Зокрема, четверту групу можуть підтвердити на наступний календарний рік сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, відсутній податковий борг станом на 1 січня базового (звітного) року та дотримано вимоги щодо подання не пізніше 20 лютого поточного року податкової звітності платника єдиного податку четвертої групи, визначеної пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 Кодексу.
Якщо сільськогосподарський товаровиробник реорганізується шляхом приєднання згідно з відповідними нормами ЦКУ, то норма щодо дотримання частки сільськогосподарського товаровиробництва, яка дорівнює 75 відсотків за попередній податковий (звітний) рік, поширюється на усіх учасників такої реорганізації.
Таким чином, у разі дотримання усіма суб’єктами господарювання, що реорганізуються шляхом приєднання, вимог щодо дотримання частки сільськогосподарського товаровиробництва, яка дорівнює або перевищує 75 відсотків за попередній податковий (звітний) рік, та інших вимог, визначених гл. 1 р. XIV Кодексу, Товариство № 1 не втратить статусу платника єдиного податку четвертої групи.
Чинним податковим законодавством не передбачено обов’язок щодо набуття Товариством № 2 статусу платника єдиного податку четвертої групи до початку процедури реорганізації шляхом приєднання до іншого сільськогосподарського товаровиробника, який перебуває на спрощеній системі оподаткування.
Коментар редакції
#аграрії, #ЄдинийПодаток, #реорганізація