-
Сповіщення: Увесь № 119 за 2021 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Дохід від оренди ≠ Амортизація зданого в оренду майна
(постанова від 05.02.2020 р. у справі № 200/4480/19-а)
Відповідно до пп. 14.1.3 ПК України амортизація — систематичний розподіл вартості основних засобів, інших необоротних та нематеріальних активів, що амортизується, протягом строку їх корисного використання (експлуатації).
Згідно з п. п. 22, 23 НП(С)БО 7 “Основні засоби” об’єктом амортизації є вартість, яка амортизується. Нарахування амортизації здійснюється протягом строку корисного використання (експлуатації) об’єкта, який встановлюється підприємством (у розпорядчому акті) у разі визнання цього об’єкта активом (зарахування на баланс), і призупиняється на період його реконструкції, модернізації, добудови, дообладнання та консервації.
Суму нарахованої амортизації усі підприємства відображають збільшенням суми витрат і зносу основних засобів. Знос основних засобів — це сума амортизації об’єкта основних засобів від початку його корисного використання (п. 4 НП(С)БО 7).
Отже, амортизація не є витратами на утримання майна, переданого в оренду, та не є витратами з надання майна в оренду.
<…>
Таким чином, амортизація не здійснюється для надання послуг з оренди майна.
Згідно зі ст. 283 ГКУ за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. До відносин оренди застосовують відповідні положення ЦКУ з урахуванням особливостей, передбачених ГКУ.
Статтею 286 ГКУ регламентовано, що орендна плата — це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.
За приписами ст. 762 ЦКУ за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Відтак, наведеними нормами чинного законодавства України не передбачено, що розмір орендної плати має бути не менше розміру нарахованої амортизації.
Детальніше з текстом постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 05.02.2020 р. у справі № 200/4480/19-а можна ознайомитися за посиланням.
#оренда, #амортизація, #СудовіРішення