Чи можна об’єднати в одній посаді дві з різним функціоналом
У мене працівниця працює на посаді оператора комп’ютерного набору, але з лютого 2022 року вона і на касі працюватиме з ПРРО під своїм ключем (2 дні на тиждень), й оператором (4 дні на тиждень). Хочемо переназвати її посаду — оператор-касир.
Чи можу я так зробити? Це буде переміщення чи переведення?
Запитання з редакційної пошти
ВІДПОВІДЬ: Для організації діяльності підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, кількість працівників, посади, які вони обійматимуть, а також належні їм оклади. Таку інформацію відображають у штатному розписі. Назви професій, наведені в зазначеному документі, повинні відповідати професійним назвам робіт Державного класифікатора професій України ДК 003:2010 (далі — КП).
Правильну назву професії та розділу КП, до якого вона належить, треба визначати з огляду на функціональні обов’язки працівника. Таку інформацію наведено в посадових інструкціях.
Працівник, зважаючи на зазначену ситуацію, продовжуватиме виконувати покладені на нього посадові обов’язки. Крім цієї роботи (тобто посадові обов’язки й далі потрібно виконувати), особа погодилася на нову роботу в цього самого роботодавця, що відповідає іншій посаді, — працюватиме на касі. Потрібно зокремити увагу, що особа одночасно працюватиме на двох посадах. Не йдеться про те, що планується її переведення до іншого відділу.
Своєю чергою, ви згадуєте поняття “переміщення” та “переведення”. Чи підходять вони вам? Переведенням на іншу роботу вважається доручення працівникові роботи, яка не відповідає спеціальності, кваліфікації чи посаді, визначеній у трудовому договорі, що допускається лише за згодою працівника. До речі, під час переведення відбувається зміна умов трудового договору або однієї трудової функції працівника.
Переміщенням особи вважають зміну місця роботи працівника на тому самому підприємстві на інше робоче місце, до іншого структурного підрозділу у тій самій місцевості, доручення роботи на іншому механізмі або агрегаті у межах спеціальності, кваліфікації чи посади, обумовленої трудовим договором (ст. 32 КЗпП). Переміщення працівника потрібно оформляти шляхом видання наказу чи розпорядження.
У наведеній ситуації з працівником, котрий виконуватиме посадові обов’язки на двох посадах, доцільно оформити подальші трудові відносини на умовах внутрішнього сумісництва. Така особа, крім своєї основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору, виконуватиме роботу у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві. Працедавцеві потрібно оформити окремий трудовий договір про роботу касиром за сумісництвом та видати відповідний наказ (розпорядження).
Таким ладом, ваша працівниця, як і раніше, працюватиме оператором комп’ютерного набору (код КП 4112), але потрібно перейти на роботу на умовах неповного робочого часу (адже планується виконання роботи лише 4 дні на тиждень).
Поза тим, вам потрібно внести до штатного розпису посаду касира торговельного залу (код 4211). Тут також доречно передбачити не повну ставку, а, скажімо, 0,33 ставки (якщо йдеться про роботу касиром 2 дні на тиждень і про шестиденний робочий тиждень). Звісно, на таку посаду працівницю оформлюємо як внутрішню сумісницю. Тому не потрібно перейменовувати посаду “оператор комп’ютерного набору” на посаду “оператор-касир”.
Можливий і такий варіант побудови трудових відносин із працівником. Немає сумнівів, що конкретний перелік робочих обов’язків визначається робочими інструкціями. Зважаючи на необхідність, завдання та обов’язки тієї чи іншої посади можуть бути розподілені між працівниками. Тобто їм доручатиметься додаткова робота за іншою посадою, проте за умови, що її виконання не потребує іншої кваліфікації.
Під час оформлення відповідних кадрових документів із працівником, який виконуватиме роботи, що належать до різних посад, трудовий договір потрібно укласти за основною посадою. Такою вважатиметься посада, що має більший обсяг виконуваних робіт (п. 14 ДКХПП “Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності”, затвердженого наказом Мінпраці України від 29.12.04 р. № 336). У нашій ситуації — це посада оператора комп’ютерного набору. До речі, такий договір коректно укласти за угодою сторін задля уникнення надалі непередбачуваних ситуацій.
Наталія КИРІЧЕНКО,
експерт з питань трудового
законодавства та кадрового обліку,
м. Чернігів
#ТрудовіВідносини, #сумісництво
ПУБЛІКАЦІЯ З № 21 ЗА 02.03.2022 Р.
ЧИ МОЖНА ОБ’ЄДНАТИ В ОДНІЙ ПОСАДІ ДВІ З РІЗНИМ ФУНКЦІОНАЛОМ
НЕДОСТУПНА ДЛЯ ПЕРЕГЛЯДУ. Сайт просить авторизацію