Орендар землі перейшов на спеціальний єдиний податок: як платити за землю фізособі-орендодавцю
Як здійснюватиметься нарахування земельного податку орендодавцям — фізичним особам, якщо орендар переходить з єдиного податку четвертої групи до третьої групи єдиного податку за ставкою 2% доходу?
ВІДПОВІДЬ: Згідно з п. 281.3 ст. 281 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI, зі змінами та доповненнями (далі — ПКУ), від сплати земельного податку звільняються на період дії єдиного податку четвертої групи власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі за умови передання земельних ділянок та земельних часток (паїв) в оренду платнику єдиного податку четвертої групи.
Отже, у разі переходу суб’єктом господарювання — платником єдиного податку четвертої групи до третьої групи єдиного податку з урахуванням особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підрозділу 8 р. ХХ ПКУ, фізичні особи, які передали в оренду земельні ділянки, земельні частки (паї) такому платнику, втрачають право користування пільгою зі сплати земельного податку, передбаченою п. 281.3 ст. 281 ПКУ.
Зазначимо, що відповідно до п. 9 підрозділу 8 р. ХХ “Перехідні положення” ПКУ спеціальний режим обкладення єдиним податком запроваджено тимчасово, з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України. Натомість згідно з пп. 9.9 п. 9 підрозділу 8 р. ХХ ПКУ після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України платники єдиного податку третьої групи, які на день припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України використовували особливості оподаткування, з першого дня місяця, наступного за місяцем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, втрачають право на використання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, і автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених п. 9 підрозділу 8 р. ХХ ПКУ.
Водночас, якщо право на пільгу із земельного податку у платника виникає протягом року, то він звільняється від сплати податку починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому виникло це право. У разі втрати права на пільгу протягом року податок сплачується починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому втрачено це право (п. 284.2 ст. 284 ПКУ).
Враховуючи вищевикладене, нарахування контролюючими органами сум земельного податку фізичним особам здійснюється пропорційно до періоду, протягом якого такі фізичні особи не користувалися пільгами, встановленими ст. 281 ПКУ.
Заразом платники плати за землю мають право звернутися до контролюючого органу за своїм місцем реєстрації у контролюючих органах або за місцем знаходження земельних ділянок для проведення звіряння даних, зокрема, щодо права на користування пільгою зі сплати податку.
Відповідні роз’яснення розміщені на вебпорталі ДПС за посиланням.
Категорія 111.05
#ЄдинийПодаток, #земля, #оренда