1

Корисні копалини добували, але не продавали: як визначити їх вартість для сплати ренти

Як визначається вартість одиниці відповідного виду видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), якщо у звітному кварталі видобута корисна копалина не реалізується, а зберігається на складі, з метою обчислення податкового зобов’язання з рентної плати за користування надрами для видобування корис­них копалин (крім вуглеводневої сировини та руд заліза)?

ВІДПОВІДЬ: Згідно з п. 252.2 ст. 252 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VІ, зі змінами та доповненнями (далі — ПКУ), платники рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин здійснюють для цілей оподаткування окремий (від інших видів операційної діяльності) бухгалтерський та податковий облік витрат і доходів за кожним видом мінеральної сировини за кожним об’єктом надр, на який надано спеціальний дозвіл на користування надрами (далі — спеціальний дозвіл).

Базою оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин є вартість обсягів видобутих у податковому (звітному) періоді корисних копалин (мінеральної сировини), яка окремо обчислюється для кожного виду корисної копалини (мінеральної сировини) для кожної ділянки надр на базових умовах поставки (склад готової продукції гірничого підприємства) (п. 252.6 ст. 252 ПКУ).

Відповідно до п. 252.7 ст. 252 ПКУ вартість відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства — видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) у податковому (звітному) періоді платник обчислює для кожної ділянки надр на базових умовах поставки (склад готової продукції гірничого підприємства) за більшою з таких її величин:

  • за фактичними цінами реалізації відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства — видобутої корисної копалини (мінеральної сировини);
  • за розрахунковою вартістю відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства — видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), крім вуглеводневої сировини, а також руд заліза.

Таким чином, у разі відсутності у звітному кварталі реалізації платником видобутої корисної копалини та збереженні її на складі вартість виду корисної копалини обчислюється за її розрахунковою вартістю або за фактичними цінами реалізації відповідного виду видобутої корисної копалини (за умови реалізації у звітному періоді видобутої у попередніх періодах відповідної видобутої корисної копалини).

При цьому під час обчислення вартості виду корисної копалини за її розрахунковою вартістю до витрат платника за податковий (звітний) період включаються витрати, визначені пп. 252.11, 252.12 ст. 252 ПКУ.

Формулу для обчислення розрахункової вартості одиниці відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства — видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), яку використовують під час обчислення податкового зобов’язання з рентної плат, наведено у п. 252.16 ст. 252 ПКУ.

Категорія 122.04

#КорисніКопалини, #рента