ФОП — турагент: нюанси готівкових розрахунків
Ситуація. Фізособа — платник єдиного податку і не платник ПДВ здійснює діяльність у сфері туризму (є турагентом). Для розрахунків з клієнтами застосовує ПРРО.
ЗАПИТАННЯ:
1. Як оформити номенклатуру послуги (за туристичні та інші послуги; за туристичні та інші послуги № договору; за туристичні та інші послуги № договору та ФІО (туриста-замовника))?
2. Чи може ФОП частково інкасувати готівку в банк (робити службову видачу в ПРРО на повну суму виручки за день, але інкасувати її в банк частково; робити службову видачу в ПРРО на часткову суму виручки за день та накопичувати залишок коштів у касі; на залишок у касі робити службову видачу та витрати на господарські та пов’язані з діяльністю ПІБ витрати)?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ: Пунктом 11 ст. 3 Закону про РРО встановлено, що суб’єкти господарювання, на розрахунки яких поширюються норми названого Закону, зобов’язані проводити розрахункові операції, зокрема, через програмні реєстратори розрахункових операцій для підакцизних товарів із використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості. Це правило стосується винятково підакцизних товарів. На усі інші товари воно не поширюється. Водночас будь-який чек ПРРО повинен містити чітку ідентифікацію товарів або чітку ідентифікацію послуг.
Програмування найменування товарів (послуг) через програмний реєстратор розрахункових операцій здійснюється оператором (касиром) самостійно шляхом додавання таких товарів (послуг) за допомогою самого програмного забезпечення або за допомогою імпорту раніше підготовленого переліку номенклатури, який формується для кожного програмного забезпечення в окремому форматі згідно з інструкцією, що додається до того самого архіву, що і програмне забезпечення.
Згідно з п. 14 р. ІІ Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.17 р. № 148, установа/підприємство, що здійснює операції з готівкою в національній валюті, ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) установлює, виходячи з потреби прискорення обігу готівки та своєчасного її надходження до кас банків. Фізичним особам — підприємцям ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) не встановлюються.
У ФОПів немає ліміту залишку готівки в касі, відповідно, немає обов’язків здавати отриману готівку до банку.
ІПК ГУ ДПС у Сумській області від 16.05.2022 р. № 522/ІПК/18-28-07-08-02
#ФОП, #ПРРО, #готівка