Необхідність технічного доопрацювання РРО
Ситуація. Платник податків має РРО, який не може бути доопрацьований за технічними можливостями для відображення необхідних реквізитів у фіскальних чеках.
ЗАПИТАННЯ: Чи може бути застосований РРО після 01.10.2021 р., якщо його неможливо доопрацювати за технічними властивостями для відображення необхідних реквізитів касових чеків?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ: Згідно з п. 1 р. I Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженого наказом Мінфіну України від 21.01.16 р. № 13 (далі — Положення № 13), визначено, що форми і зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, які в обов’язковому порядку мають надаватися особам, які отримують або повертають товар, отримують послуги або відмовляються від них, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням Інтернету, під час здійснення розрахунків суб’єктами господарювання для підтвердження факту: продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів у сфері торгівлі, ресторанного господарства та послуг; здійснення операцій з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі, якщо такі операції виконуються не в касах банків; здійснення операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів, мають відповідати його вимогам.
Наказом Мінфіну України “Про затвердження Змін до Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів” від 08.06.2021 р. № 329 (далі — наказ № 329) було внесено зміни до Положення № 13, які передбачають відображення у касових чеках значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої.
Відповідно до абз. 2 та 3 п. 2 наказу № 329:
- до 01.10.2021 р. вимоги до форми і змісту розрахункових документів у частині цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої не поширюються на розрахункові документи, що створюються РРО, версії внутрішнього програмного забезпечення яких включено до Державного реєстру РРО до дня набрання чинності цим наказом;
- до 01.10.2021 р. РРО, версії внутрішнього програмного забезпечення яких включено до Державного реєстру РРО, за наявності технічних можливостей мають бути доопрацьовані їх виробниками (постачальниками) відповідно до ст. 12 Закону про РРО з метою забезпечення можливості виконання всіх вимог до форми і змісту розрахункових документів відповідно до цього наказу.
Абзацом третім ст. 12 Закону про РРО передбачено, що не підлягають виключенню з Державного реєстру моделі РРО, що раніше пройшли первинну реєстрацію та використовуються суб’єктом господарювання, до закінчення строку їх служби (строку, протягом якого виробник (постачальник) гарантує працездатність таких реєстраторів, у тому числі комплектувальних виробів та їх складових частин, збереження інформації у фіскальній пам’яті за умови дотримання користувачем вимог експлуатаційних документів). Строк між первинною реєстрацією РРО та датою їх виключення з Державного реєстру не може становити менше 7 років. У разі зміни законодавчих вимог до використання РРО виробник (постачальник) зобов’язаний, за наявності технічних можливостей, здійснити доопрацювання РРО.
Тому з метою недопущення непорозумінь з контролюючими органами та у разі отримання відмови (інформації) від акредитованого центру сервісного обслуговування (далі — ЦСО) про неможливість доопрацювання належної суб’єкту господарювання касової техніки ДПС рекомендує звернутися до такого ЦСО з проханням надати письмове підтвердження такого факту щодо кожного екземпляру РРО.
У разі підтвердження відсутності технічної можливості доопрацювання РРО, версії внутрішнього програмного забезпечення яких були включені до Державного реєстру та які перебували на обліку в контролюючих органах, до набрання чинності наказом № 329, суб’єкт господарювання може використовувати їх під час продажу товарів, робіт, послуг протягом семирічного терміну від первинної реєстрації.
Водночас у зв’язку з внесенням змін до порядку проведення розрахунків, які визначено ст. 3 Закону про РРО, та виникненням обов’язку у платників податків відображати реквізити марок акцизного податку на алкогольні напої у розрахункових документах застосування суб’єктом господарювання РРО, які мали бути, але не були доопрацьовані, під час продажу алкогольних напоїв призводитиме до формування та видачі невідповідних розрахункових документів.
ІПК ГУ ДПС у Тернопільській області від 16.05.2022 р.
№ 521/ІПК/19-00-07-04-10
#РРО, #торгівля