Особливості обліку товарних запасів у підприємців
Ситуація. Підприємець здійснює роздрібну торгівлю товарами, які підлягають обліку за Порядком ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб — підприємців, у тому числі платників єдиного податку, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2021 р. № 496 (далі — Порядок № 496), і товарами, які такому обліку не підлягають.
ЗАПИТАННЯ: Чи виникає обов’язок з обліку товарів у підприємця у випадку одночасного здійснення продажу як товарів, які підлягають обліку, так і товарів, які не підлягають обліку?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ: Згідно з до п. 12 ст. 3 Закону про РРО суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) під час продажу товарів (надання послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу, зобов’язані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку.
Такі вимоги не поширюються на фізосіб-підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість (окрім тих, які провадять діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння).
Відповідно до абз. 2 п. 1 Порядку № 496 він поширюється на фізосіб-підприємців, у т.ч. платників єдиного податку, які згідно із Законом про РРО зобов’язані вести облік товарних запасів.
У разі, якщо підприємець реалізує товар, зазначений у п. 12 ст. 3 Закону про РРО, зокрема, здійснює продаж технічно складних побутових товарів, то на нього поширюватимуться вимоги Порядку № 496 щодо ведення обліку на загальних підставах стосовно всіх видів та категорій товарів, а не певних товарів. Таким чином, за наявності обов’язку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації підприємець має здійснювати облік всіх товарів, які знаходяться в реалізації, без винятку.
ІПК ДПСУ від 11.05.2022 р. № 490/ІПК/99-00-07-05-01-06
#ТоварніЗапаси, #торгівля, #облік