Торгівля в інтернеті через фінансового посередника: чи потрібен РРО
Ситуація. Підприємець (платник єдиного податку другої групи) здійснює діяльність у сфері торгівлі через Маркетплейс у мережі Інтернет. Оплату за проданий товар отримує від фінансової компанії у термін 21 день (з відстроченням платежу) шляхом перерахування на його поточний рахунок.
ЗАПИТАННЯ:
1. Чи потрібно встановлювати РРО?
2. Хто і в який час із суб’єктів господарювання повинен надавати покупцям фіскальний чек і якими нормативними документами це регламентується?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ: Згідно з визначеннями, наведеними у ст. 2 Закону про РРО, розрахункова операція — це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки — оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Згідно зі ст. 664 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ) обов’язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент:
1) вручення товару покупцеві, якщо договором встановлено обов’язок продавця доставити товар;
2) надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару.
Частиною другою ст. 664 ЦКУ передбачено: що якщо з договору купівлі-продажу не випливає обов’язок продавця доставити товар або передати товар у його місцезнаходження, обов’язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент здачі товару перевізникові або організації зв’язку для доставки покупцеві.
Тобто якщо споживач (клієнт) замовив товар на вебсайті продавця (інтернет-магазин), не здійснював передоплату за замовлений товар, а доставка товару здійснюється службою доставки на підставі договору, відповідно до якого товар передається такій службі для доставки покупцю, то у такому разі РРО або програмний РРО застосовується службою доставки безпосередньо під час передачі товару покупцю та отримання оплати від нього, а продавець зобов’язаний вкласти у посилку видаткову накладну, яка свідчитиме про походження товару.
У такому випадку дії продавця товару не матимуть ознак розрахункової операції, оскільки в момент отримання товару оплату проведено у відділені служби кур’єрської доставки або поштовому відділенні.
Чек РРО або програмного РРО як відповідний розрахунковий документ, що підтверджує факт оплати товару, у цьому разі зобов’язана видавати служба доставки.
ІПК ДПСУ від 05.05.2022 р. № 484/ІПК/99-00-07-05-01-06
#торгівля, #РРО, #товар