Про розмежування основної, підготовчої та допоміжної діяльності
Основною зазвичай вважають діяльність, що є суттєвою і важливою, враховуючи зміст комерційних цілей і завдань організації. Не є підготовчою або допоміжною діяльність, основна мета якої збігається з основною метою підприємства загалом. Щоб визначити, чи господарська діяльність є підготовчою або допоміжною, необхідно порівняти функції, які здійснюються в Україні, з функціями, які підприємство виконує в іншій країні. Підготовча чи допоміжна діяльність провадиться на користь самої іноземної компанії, а не коштом третіх осіб. Підготовча діяльність передує початку основної діяльності нерезидента на території України. Допоміжна діяльність забезпечує процес ведення основної господарської діяльності нерезидентом, здійснюється одночасно з основною діяльністю, але до основної не належить.
19 жовтня 2022 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув касаційні скарги Головного управління Держаної податкової служби у Запорізькій області та Товариства з обмеженою відповідальністю “Науково-виробниче підприємство Агрофірма “Солодководне” на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28 вересня 2021 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 18 травня 2022 року у справі № 280/4264/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю до Головного управління Держаної податкової служби у Запорізькій області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення.
Обставини справи
Діяльність резидента Республіки Кіпр у межах України утворювала постійне представництво. На думку контролюючого органу, платник, порушуючи вимоги податкового законодавства, сплатив до бюджету 5% від суми перерахованих резиденту Республіки Кіпр дивідендів, хоча чинне законодавство України визначає таку ставку в розмірі 15%. Платник указав, що резидент України, понад 20% статутного капіталу якого належать нерезиденту договірної держави, звільнений від обов’язку оподатковувати за ставкою 5% дивіденди, що виплачуються нерезиденту, у разі існування одночасно двох умов: 1) наявне постійне представництво нерезидента в Україні;
2) таке постійне представництво має провадити підприємницьку діяльність нерезидента в Україні.
Запорізький окружний адміністративний суд рішенням, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду, задовольнив позов. Суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що наявність у нерезидента постійного представництва в Україні, через яке воно веде господарську діяльність в Україні, залежить від установлення фактів здійснення постійним представництвом підприємницької діяльності в Україні, що відповідає підприємницькій діяльності нерезидента. Дії представників інтересів компанії в Україні мали разовий характер, а їхнім результатом не було отримання прибутку, тому вони не виходять за межі підготовчих дій та не утворюють постійного представництва нерезидента в розумінні Конвенції між Урядом України і Урядом Республіки Кіпр про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи.
Верховний Суд задовольнив касаційну скаргу, ск асувавши судові рішення судів попередніх інстанцій та направивши справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Оцінка суду
Основною зазвичай вважають діяльність, що є суттєвою і важливою, враховуючи зміст комерційних цілей і завдань організації. Не є підготовчою або допоміжною діяльність, основна мета якої збігається з основною метою підприємства в цілому.
Вирішальним критерієм має бути визначення того, чи становить діяльність, яка провадиться у визначеному місці, суттєву і важливу частину діяльності підприємства в цілому. Кожний випадок має аналізуватись окремо (пункт 59 Коментарів до Модельної конвенції Організації економічного співробітництва та розвитку (далі — ОЕСР) від 2017 року).
Щоб визначити, чи господарська діяльність є підготовчою або допоміжною, необхідно порівняти функції, які здійснюються в Україні, з функціями, які підприємство виконує в іншій країні.
Підготовча діяльність передує початку основної діяльності нерезидента на території України.
Допоміжна діяльність зазвичай є діяльністю, яка ведеться з метою підтримки чогось, не будучи суттєвою і важливою частиною підприємства в цілому. Малоймовірно, що діяльність, яка вимагає залучення значної частини активів або персоналу, може вважатись діяльністю допоміжного характеру (пункт 60 Модельної конвенції ОЕСР від 2017 року). Допоміжна діяльність забезпечує процес ведення основної господарської діяльності нерезидентом, провадиться одночасно з основною діяльністю, але до основної не належить.
Підготовча чи допоміжна діяльність виконується на користь самої іноземної компанії, а не коштом третіх осіб.
Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 19 жовтня 2022 року у справі № 280/4264/21
можна ознайомитися за посиланням.
#ОсновнаДіяльність, #ПідготовчаДіяльність, #ДопоміжнаДіяльність