Про наслідки помилкового розрахунку суми податкового зобов’язання
Наслідком встановлення судом невідповідності частини рішення суб’єкта владних повноважень (зокрема, щодо помилкового розрахунку суми податкового зобов’язання) вимогам чинного на час виникнення спірних правовідносин законодавства є визнання такого акта частково протиправним, якщо цю частину може бути ідентифіковано (виокремлено, названо) та якщо без неї оскаржуваний акт в іншій частині (частинах) не втрачає свою цілісність, значення.
6 травня 2022 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Київ на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 листопада 2017 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 14 лютого 2018 року у справі № 826/14188/16 за позовом платника до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Київ про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення.
Обставини справи
Платник був власником нежитлового приміщення (відповідно до договору купівлі-продажу нежитлових приміщень), яке використовував як фізична особа-підприємець для провадження господарської діяльності. Контролюючий орган визначив суму податкового зобов’язання із земельного податку з фізичних осіб. Не погоджуючись з такими висновками, платник указав, що було необгрунтовано застосовано ставку земельного податку, визнану складовою пред’явленого розрахунку податкових зобов’язань.
Окружний адміністративний суд м. Києва постановою, залишеною без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду, задовольнив позов. Суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що контролюючий орган неправильно розрахував суму податкового зобов’язання платника згідно з оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням.
Верховний Суд залишив касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення — без змін.
Оцінка суду
Наслідком встановлення судом невідповідності частини рішення суб’єкта владних повноважень (зокрема, щодо помилкового розрахунку суми податкового зобов’язання) вимогам чинного на час виникнення спірних правовідносин законодавства є визнання такого акта частково протиправним, якщо цю частину може бути ідентифіковано (виокремлено, названо) та що без неї оскаржуваний акт в іншій частині (частинах) не втрачає свою цілісність, значення.
Якщо помилкове нарахування суми податкового зобов’язання відбулося у зв’язку з порушенням нормативних вимог як платником, так і контролюючим органом, то податкове повідомлення-рішення не може бути визнане протиправним і скасоване в будь-якій сумі. У цьому разі контролюючий орган ще не визначив в установленому законом порядку дійсний податковий обов’язок зі сплати земельного податку.
Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймаючи замість акта індивідуальної дії, що визнається протиправним і скасовується, інше рішення, яке б відповідало закону, а також давати вказівки, щоб свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб’єкта владних повноважень.
Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 6 травня 2022 року у справі № 826/14188/16 можна ознайомитися за посиланням.
#ПодатковіЗобов’язання