Про звільнення від обкладення ПДВ відходів та брухту кольорових металів
Вартість сировини для виготовлення різних видів продукції може відрізнятися, оскільки залежить від кон’юнктури внутрішнього ринку, фонду заробітної плати, на яку впливає обсяг проданої продукції. Найменування товару “відходи алюмінієві (включаючи браковані товари)” міститься в переліку відходів та брухту кольорових металів, операції з постачання, зокрема імпорту, яких тимчасово, до 1 січня 2022 року, звільнені від обкладення податком на додану вартість.
19 квітня 2022 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув касаційні скарги Головного управління Державної податкової служби у Київській області, Товариства з обмеженою відповідальністю “Втортех” на рішення Київського окружного адміністративного суду від 8 вересня 2020 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 28 грудня 2020 року у справі № П/320/722/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Втортех” до Головного управління Державної податкової служби у Київській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення.
Обставини справи
Платник здійснював виробництво продукції, собівартість виготовлення якої відрізняється від собівартості виготовлення алюмінієвого порошку. Доводи позивача ґрунтуються на тому, що товар “алюмінієва баночка з-під пива та солодкої води” є сировиною, а не відходами у тлумаченні законодавства, але контролюючий орган дійшов висновку про збільшення суми грошового зобов’язання за платежем з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів.
Контролюючий орган указав, що платник не надав даних бухгалтерського обліку (реєстрів, оборотно-сальдових відомостей, аналізів рахунків, журналів-ордерів та інших), розшифрування доходів і витрат, що вплинули на фінансовий результат підприємства. На переконання податкового органу, на основі задекларованих показників у деклараціях з податку на прибуток, перевіркою неможливо підтвердити такі види витрат, як “Прямі витрати” та “Накладні витрати”. Витрати не були підтверджені документально та не надано детальне їх розшифрування.
Київський окружний адміністративний суд рішенням, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду, позов задовольнив частково. Суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що посадові особи контролюючого органу жодним чином не довели та не обґрунтували, які саме показники покладені в основу завищеної собівартості товару, якими показниками та за якою формулою було здійснено обчислення собівартості товару.
Верховний Суд залишив касаційні скарги без задоволення, а оскаржувані судові рішення — без змін.
Оцінка суду
Вартість сировини для виготовлення різних видів продукції може відрізнятися, оскільки залежить від кон’юнктури внутрішнього ринку, фонду заробітної плати, на яку впливає обсяг проданої продукції. Таким чином, собівартість виготовлення продукції в різних місяцях може різнитися. Тому не може бути сталою собівартість алюмінієвого порошку, відображена в акті перевірки.
Згідно з пунктом 23 підрозділу 2 Розділу XX “Перехідні положення” Податкового Кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI у редакції, що діяла у 2016-2018 роках (на момент виникнення спірних правовідносин), найменування товару “відходи алюмінієві (включаючи браковані товари)” належить до переліку відходів та брухту кольорових металів, операції з постачання, зокрема імпорту, яких тимчасово, до 1 січня 2022 року, звільнені від обкладення податком на додану вартість.
Тому товар “Алюмінієва баночка з-під пива та солодкої води (6/в)” звільнений від обкладення податком на додану вартість.
Детальніше з текстом постанови Верховного Суду
від 19 квітня 2022 року у справі № П/320/722/20
можна ознайомитися за посиланням.
#ПДВ, #відходи