-
Сповіщення: Увесь № 119 за 2022 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
ІПК ДПСУ від 26.11.2021 р. № 4530/ІПК/99-00-21-03-02-06 “Щодо ПДВ з постачання товарів нерезиденту на митній території України на умовах EXW та подальшого повернення такого товару”
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо визначення податкових зобов’язань з ПДВ та складання податкових накладних/розрахунків коригування за операціями з постачання товарів нерезиденту на митній території України на умовах EXW згідно з правилами ІНКОТЕРМС та подальшого повернення такого товару і, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), повідомляє.
Порядок визначення податкових зобов’язань з ПДВ та дати їх виникнення, а також складання податкових накладних/розрахунків коригування за операціями з постачання товарів на митній території України роз’яснено в індивідуальній податковій консультації, наданій платнику, яка зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових консультацій (далі — ІПК), на попереднє звернення платника податку.
У доповнення до ІПК, з урахуванням додаткової інформації, наданої платником податку у цьому зверненні, ДПС повідомляє.
Як зазначено у зверненні, платником податку було відвантажено на митній території України товар нерезиденту на умовах постачання EXW (франко-завод) згідно з правилами ІНКОТЕРМС (дата поставки відповідає даті підписання акта приймання-передачі товару) з метою наступного вивезення такого товару за межі митної території України. Згідно з умовами контракту здійснення митного оформлення товару гарантує покупець (нерезидент). Надалі сторонами було розірвано контракт та покупець повернув товар постачальнику. Такий товар не був оплачений покупцем та за межі митної території України не вивозився.
Пунктом 44.1 статті 44 ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків та зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 ПКУ.
Згідно з підпунктом “а” пункту 185.1 статті 185 ПКУ об’єктом обкладення ПДВ є операції платників ПДВ з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 ПКУ розташоване на митній території України.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду. Під продажем (реалізацією) товарів розуміються будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів (підпункти 14.1.191 і 14.1.202 пункту 14.1 статті 14 ПКУ).
Згідно з пунктом 186.1 статті 186 ПКУ місцем постачання товарів є:
а) фактичне місцезнаходження товарів на момент їх постачання (крім випадків, передбачених у підпунктах “б” і “в” цього пункту);
б) місце, де товари перебувають на час початку їх перевезення або пересилання, у разі, якщо товари перевозяться або пересилаються продавцем, покупцем чи третьою особою;
в) місце, де провадиться складання, монтаж чи встановлення, у разі, якщо товари складаються, монтуються або встановлюються (з випробуванням чи без нього) продавцем або від його імені.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПКУ датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше (перша подія):
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку — дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої — дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів — дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг — дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Пунктом 201.1 статті 201 ПКУ встановлено, що на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН) у встановлений ПКУ термін.
Відповідно до пункту 192.1 статті 192 ПКУ, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.
Складені платником податку розрахунки коригування до податкових накладних, які не підлягали наданню отримувачу (покупцю) — платнику податку, підлягають реєстрації в ЄРПН постачальником (продавцем).
Зменшення суми податкових зобов’язань платника податку — постачальника в разі зміни суми компенсації вартості товарів/послуг, наданих особам, що не були платниками ПДВ на дату такого постачання, дозволяється лише у разі повернення раніше поставлених товарів у власність постачальника з наданням отримувачу повної грошової компенсації їх вартості, у тому числі під час перегляду цін, пов’язаних з гарантійною заміною товарів або низькоякісних товарів відповідно до закону або договору (пункт 192.2 статті 192 ПКУ).
Щодо питання 1:
Постачанням товарів є будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, що здійснюється згідно з договором купівлі-продажу товарів. Місцем постачання товарів є, зокрема, фактичне місцезнаходження товарів на момент їх постачання. Таке постачання (передача, відвантаження) має бути підтверджене відповідними первинними (бухгалтерськими) документами.
Зважаючи на те, що в описаній у зверненні ситуації операція з передачі товарів постачальником-резидентом покупцю-нерезиденту (неплатнику ПДВ) відбувається згідно з відповідним договором, на митній території України, та на дату такої передачі (відвантаження) сторони оформлюють акт приймання-передачі товарів, а також те, що товар за межі митної території України не вивозився та митне оформлення такого товару не здійснювалося, то така операція відповідно до норм ПКУ є операцією з постачання товарів на митній території України.
Щодо питань 2 і 3:
За операцією з постачання товарів на митній території України платник податку — постачальник зобов’язаний визначити податкові зобов’язання з ПДВ (у даному випадку — за основною ставкою 20%). Такі податкові зобов’язання виникають на дату першої події за операцією з постачання товарів, визначену відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПКУ (у ситуації, описаній у зверненні, — на дату передачі (відвантаження) товарів покупцю, зазначену у належним чином оформленому первинному документі). На таку дату постачальник зобов’язаний скласти на покупця (у даному випадку — на неплатника ПДВ) податкову накладну за операцією з постачання товарів та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.
Щодо питання 4:
На дату повернення товарів покупцем, засвідчену належним чином оформленим первинним документом, постачальник має право скласти розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на неплатника ПДВ на дату відвантаження йому товарів. Після реєстрації в ЄРПН такого розрахунку коригування, яка здійснюється постачальником, такий постачальник має право відкоригувати податкові зобов’язання, нараховані за операцією з постачання таких товарів.
Відповідно до норм чинного законодавства (стаття 36 ПКУ) платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ .
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
#ПДВ, #товари