1

За лікарняними та декретними з 1 січня 2023 р. — мерщій до ПФУ!

Як ви вже, напевне, знаєте, з 1 січня 2023 р. Законом України від 21.09.2022 р. № 2620-IX у новій редакції буде викладено Закон України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” від 23.09.99 р. № 1105-XIV* (далі — Закон про соцстрахування). І саме із цієї дати всі функції Фонду соціального страхування мають перейти до Пенсійного фонду України. На виконання цього Закону Кабмін затвердив постанову від 02.12.2022 р. № 1350 .* Ми, зокрема, згадували про це в газеті “Все про бухгалтерський облік” № 112 за 2022 р. на стор. 7.Усі новації щодо оформлення та виплати лікарняних у 2023 р. ми докладно розглянемо в одному з перших спецвипусків прийдешнього року. Але до настання новоріччя документи на лікарняні все ще подаємо до Фонду соціального страхування. Тож наша вам порада: з огляду на те, що процес передання справ — річ завжди клопітка, сформуйте та подайте до Фонду ті заявки, які ви можете надати ще цьогоріч. Це дасть змогу пришвидшити одержання та виплату лікарняних і декретних.

Сподіваємося також, що вже з 1 січня 2023 р. страхувальники матимуть технічну можливість заявки щодо лікарняних і декретних подавати до ПФУ в електронному вигляді. А як ні, будьте готові зробити це на папері.

Окрім того, з 1 січня ухвалювати рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг буде вже не комісія (уповноважений із соціального страхування), а безпосередньо страхувальник (роботодавець) або уповноважені ним особи (ч. 3 ст. 22 Закону про соцстрахування у новій редакції). Тож, на наше переконання, директор має або самостійно призначати допомогу (адже його уповноважено на виконання всіх дій на підприємстві), АБО одним із перших наказів у 2023 р. призначити одну (декілька) уповноважену(-их) особу(-іб). Якщо говоримо про декілька осіб, доречно створити комісію (яка навіть може називатися “комісія із соціального страхування” і до якої можуть входити ті самі особи, які виконували цю роботу до 2023 р.). Оформлювати призначення або відмову від призначення уповноважені особи можуть або протоколом (якщо йдеться про комісію), або рішенням (уповноваженої особи, зокрема, коли це директор).

І ще одна важлива особливість. На ухвалення рішення про виплату або невиплату допомо­ги у зв’язку з вагітністю та пологами з 1 січня буде лише 3 р.дн. із дня надходження листка непраце­здатності (для загальних лікарняних залишили термін 10 р.дн.). Тож стежте за дотриманням оновлених строків.

Віктор НАГОРНИЙ,
консультант газети
“Все про бухгалтерський облік”

#лікарняні, #декретні