1

Індексація зарплати у 2023 році

Добровільна індексація у 2023 році

Чи можна й надалі платити індексацію у 2023 році, щоб у 2024-му уникнути великої суми індексації?Відповідь: Так, можна. Та все ж є інший цікавіший варіант дій. Розтлумачимо.Підприємства, установи, організації в межах своїх повноважень і за рахунок власних коштів можуть встановлювати додаткові, порівняно із законодавством, трудові та соціально-побутові пільги для працівників відповідно до ст. 91 КЗпП. Але це рішення має врегульовувати колективний/трудовий договір підприємства або розпорядчий документ.

Якщо такий документ на підприємстві склали раніше і він має посилання на Закон про індексацію грошових доходів населення та Порядок № 1078, то для добровільного нарахування індексації у 2023 році він не підходить. Потрібно оформляти новий наказ або вносити окремий пункт до попереднього документа.

Утім, аби у 2024 р. не виникла потреба в нарахуванні індексації у чималому розмірі, набагато краще регулярно підвищувати у 2023 р. тарифні ставки (оклади) працівників. Причім бажано, щоб сума першого підвищення була вищою за суму можливої індексації у місяці підвищення 2023 р. Надалі можна підвищувати раз на 2—3 місяці навіть на геть незначну суму.

Несплата індексації без повідомлення працівника

Чи можна не платити індексації, не повідомивши працівника?Відповідь: Так, можна. Але задля уникнення непорозумінь, впевнені, працівників ліпше попередити. Роз’яснимо.Суми виплат, пов’язані з індексацією зарплати, є складовими витрат на оплату праці (пп. 2.2.7 Інструкції зі статистики зарплати). Відповідно до ст. 103 КЗпП про нові або зміну чинних умов оплати праці в бік погіршення роботодавець повинен повідомити працівника:

  • не пізніше як за два місяці до їх запроваджен­ня або зміни — за звичайних умов провадження діяльності;
  • не пізніше як до запровадження таких умов — в умовах воєнного стану.

Але проведення індексації гарантовано ст. 33 Закону про оплату праці, в якому закарбовано, що заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством. Проте на 2023 рік Закон, який врегульовує питання індексації, призупинено, тож призупинення нарахування індексації відбувається через пряму норму закону. А отже, ця ситуація не стосується змін чинних умов оплати праці в бік погіршення. У зв’язку з цим у працедавця немає підстав для видання окремого розпорядчого документа.

Несплата заборгованості з індексації за 2022 рік

Чи обов’язково сплачувати індексацію за грудень 2022 року?Відповідь: Так, обов’язково. Розтлумачимо.Можна не індексувати зарплати працівників саме з 01.01.2023 р. Відповідно до Закону про Держбюджет-2023 на 2023 р. зупинено дію норм Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” від 03.07.91 р. № 1282-XII.

Але суму індексації за періоди до січня 2023 року слід було нараховувати та виплатити. Індексація є однією з державних мінімальних гарантій в оплаті праці. А відповідно до абз. 5 ч. 2 ст. 265 КЗпП за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці накладають штраф у двократному розмірі мінзарплати, встановленої законом на момент виявлення порушення (наприклад, якщо порушення виявлено у 2023 р. — сума штрафу становитиме 13400 грн), за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

Інга СМІЛИВА, консультант газети
“Все про бухгалтерський облік”

#індексація, #зарплата, #заборгованість, #штраф