1

Підприємець-єдинник продає вантажівку: чи нараховувати ПДВ

Підприємець, який працює в 3 групі єдиного податку зі ставкою 3%, платник ПДВ. У нього є вантажний автомобіль, при­дбаний багато років тому в статусі фізособи, себто ще до його реєстрації підприємцем. Відповідно, податкового кредиту з ПДВ за цією вантажівкою не було.

Зараз він планує продати цей автомобіль як звичайна фізособа. Податківці наполягають на тому, що операцію потрібно здійснити від імені підприємця і нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ.



Чи справді це так?



Запитання з редакційної пошти



ВІДПОВІДЬ: Під час продажу автомобіля продавцем може бути як громадянин, так і фізособа-підприємець. Законодавство не зобов’язує власника проводити таку операцію суто як підприємницьку. Якщо за продавця буде громадянин, то ПДВ нараховувати не потрібно. До того ж саме такий варіант продажу виявиться безпечним з точки зору застосування спрощеної системи. Пояснимо, в чому річ.



У підприємців споконвічні труднощі з ПДВ-наслідками під час придбання/продажу автомобілів та іншої техніки, для якої передбачено держреєстрацію. А все тому, що суб’єктами права приватної власності Цивільний кодекс України (далі — ЦКУ) називає фізичних та юридичних осіб.

Фізичні та юридичні особи можуть бути власниками будь-якого майна, за винятком певних його видів, які відповідно до закону не можуть їм належати (ст. 325 ЦКУ). Своєю чергою, ЦКУ не виокремлює такого суб’єкта права власності, як фізособа-підприємець.

Водночас власник має право використовувати своє майно для провадження підприємницької діяльності, крім випадків, встановлених законом (п. 1 ст. 320 ЦКУ). Але незалежно від того, який статус у майбутньому обере для себе фізособа, зокрема, стане підприємцем, у ролі суб’єкта права власності виступатиме саме фізособа-громадянин, а не фізособа-підприємець.

Таким робом, фізособа має всі підстави продавати свою вантажівку в іпостасі громадянина. Наполягання податківців провести цю операцію в межах підприємницької діяльності безпідставні.

Саме від імені громадянина мають оформлюватися документи на продаж авто, зокрема, договір, який підлягає нотаріальному посвідченню. Відповідно, ПДВ-зобов’язань у цьому разі нараховувати не потрібно.

Оподаткування цієї операції відбуватиметься за правилами для звичайних фізосіб, тобто зі сплатою податку на доходи за ставкою 5% та 1,5% військового збору (п. 167.2, п. 173.1 ПКУ). Виняток — перший продаж автомобіля протягом року — в цьому разі на одержаний дохід оподаткування не поширюється (п. 173.2 ПКУ). За умови, що покупцем авто буде підприємство, на нього, як на податкового агента, лягають клопоти нарахувати, утримати та сплатити податок на доходи та військовий збір до бюджету.

Та якщо в договорі купівлі-продажу вантажівки власник необачно виступить в статусі підприємця, то контролери матимуть всі підстави розглядати цю операцію як проведену в межах підприємницької діяльності.

Та оскільки єдинник має статус платника ПДВ, то для нього продаж автомобіля стане звичайнісінькою операцією постачання (пп. 14.1.191 ПКУ). За нею доведеться нарахувати податкові зобов’язання з огляду на базу оподаткування з п. 188.1 ПКУ та скласти податкову накладну (п. 187.1, п. 201.10 ПКУ). Ставка ПДВ на обговорюваний товар становить 20%.

Зауважимо: те, що в цій ситуації немає вхідного ПДВ, не відіграє жодної ролі. Адже ПКУ не ставить нарахування податкових зобов’язань за операцією постачання в залежність від відображення податкового кредиту.

Примітно, що продаж вантажівки в статусі підприємця не вплине на розмір його доходу як єдинника 3 групи. Усе через те, що пп. 1 п. 292.1 ПКУ прямо передбачено, що до доходу єдинників 1—3 груп не включають доходів, одержаних від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізособі та використовується в її господарській діяльності.

Однак такий правочин матиме інші негативні наслідки для підприємця. Їх причина криється в тому, що транспортні засоби для перевезення вантажів належать до підакцизних товарів (п. 215.1 ПКУ). А суб’єктам господарювання, які продають підакцизні товари (за певними винятками), заборонено перебувати на спрощеній системі оподаткування. Таке табу закарбовано в пп. 3 пп. 291.5.1 ПКУ.

Тобто підприємець-єдинник, який провадить заборонений вид діяльності — продаж автомобіля, порушує умови перебування на спрощеній системі оподаткування. Через це з наступного звітного періоду (з початку наступного кварталу) він повинен перейти з єдиного податку на загальну систему оподаткування (пп. 5 пп. 298.2.3 ПКУ).

Як бачите, продаж вантажівки в статусі підприємця призведе до збільшення податкового навантаження у вигляді ПДВ та ще й до прощання зі спрощеною системою оподаткування. Не виняткуємо, що саме із цих міркувань податківці наполягають на такому сценарії. Однак фізособа цілком має право продати свій автомобіль, фігуруючи в правочині громадянином, а не підприємцем.

Андрій ЗАБОЛОТНИЙ,
консультант з бухобліку
та оподаткування, м. Київ

#ПДВ, #ЄдинийПодаток, #автомобіль, #ПодатковіЗобов’язання