-
Сповіщення: Увесь № 39 за 2023 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Використання “індивідуальної” земділянки у фермерському господарстві
СИТУАЦІЯ. У лютому 2020 р. фізособою одноосібно створено фермерське господарство, в діяльності якого використовується отримана нею на праві строкового користування на умовах оренди земділянка сільськогосподарського призначення державної власності.
ЗАПИТАННЯ: Хто має сплачувати орендну плату за земділянку та чи необхідно переоформити договір оренди?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ: Податкові зобов’язання з плати за землю обчислюють із дня виникнення права власності або права користування земділянкою (п. 287.1 ПКУ) на підставі даних Державного земельного кадастру, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно тощо (п. 286.1 ПКУ), а також договору оренди земельної ділянки (п. 288.1 ПКУ).
Ураховуючи те, що ПКУ не передбачено інших підстав для обчислення орендної плати за земділянки державної або комунальної власності, а право оренди земілянки оформлено на фізособу, то вона й має бути платником оренди.
Надання (передання) фізичній особі, у т.ч. на умовах оренди, земділянок для ведення фермерського господарства — обов’язкова умова для держреєстрації фермерського господарства. Із цього моменту землекористувачем є фермерське господарство, а не фізособа, якій надано земділянку.
Також з огляду на ст. 8¹ Закону України “Про оренду землі” від 06.10.98 р. № 161-XIV (далі — Закон № 161) фактична заміна орендаря земділянки на фермерське господарство із внесенням змін до договору оренди або укладенням додаткових угод до нього — це спосіб відчуження права оренди іншій особі, що заборонено ст. 8¹ Закону № 161 та не регулюється ПКУ.
ІПК ДПСУ від 07.02.2023 р. № 230/ІПК/99-00-04-01-04-06
#оренда, #земля, #ФермерськеГосподарство