Списання “російської” кредиторки
СИТУАЦІЯ. ТОВ (у межах договорів, укладених протягом 2021 р. — січня 2022 р. з резидентами рф) отримало передплату на виготовлення та постачання продукції (обладнання), яку витратило за призначенням. Проте реалізація продукції іншим замовникам неможлива у зв’язку з його індивідуальністю. Наразі всі відносини між ТОВ та резидентом рф розірвано, тобто передоплату повернути неможливо, здійснити поставку також. Але списання кредиторки призведе до значного податкового навантаження з податку на прибуток.
ЗАПИТАННЯ: Чи можна списати отримані суми передоплати без віднесення їх до доходів ТОВ з огляду на форс-мажорні обставини?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ: Згідно з ч. 2 ст. 2 Закону України “Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності російської федерації та її резидентів” від 03.03.2022 р. № 2116-IX (далі — Закон № 2116) примусове вилучення в Україні об’єктів права власності рф та її резидентів здійснюється без будь-якої компенсації (відшкодування) їх вартості, враховуючи повномасштабну агресивну війну, яку російська федерація розв’язала і веде проти України та Українського народу.
І з огляду на п. 66 підрозділу 4 р. ХХ ПКУ у разі списання кредиторської заборгованості та формування доходу у бухобліку, яка виникла за рахунок передоплати, отриманої від контрагента рф, ТОВ має право зменшити фінансовий результат до оподаткування.
ІПК ДПСУ від 24.03.2023 р. № 673/ІПК/99-00-21-02-02-06
#ТОВ, #КредиторськаЗаборгованість, #бухоблік, #фінрезультат