Неприбуткова організація: коли виникає обов’язок зареєструватися платником ПДВ
Ситуація. Спортивна неприбуткова організація — неплатник ПДВ починаючи з березня 2022 р. допомагає дитячому будинку, а саме — на 200 тис. грн купує одяг і щомісяця безкоштовно передає його сиротинцю. Чи потрібно ставати платником ПДВ?
Розберімо цей кейс. Перше, що ми бачимо, йдеться про неприбуткову організацію — неплатника ПДВ. Ми не знаємо, новостворена вона чи ні — суть не в тому. Річ у тім, що на усіх, хто працює на загальній системі оподаткування (а також на неприбуткові організації), однаково поширюється обов’язок зареєструватися платником ПДВ, тільки-но обсяг оподатковуваних операцій досягне 1 млн грн.
Тож спортивна неприбуткова організація з березня 2022 р. на щомісячній основі допомагає дитячому будинку. Що таке допомога, якщо її надають не грошима, а товарами (у нас йдеться про одяг)? Певно, це пп. 197.1.15 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) — звільнення від ПДВ. Але до звільнених належать операції до 1 млн грн. Полічимо разом починаючи з березня. Нумо, загинаймо пальчики: березень, квітень, травень, червень, липень — 1 млн грн, серпень — 1 млн 200 тис. грн. Коли ми перетнули мільйонну межу? У серпні. Коли потрібно зареєструватися платником ПДВ? Не пізніше 10 вересня.
Ви скажете: то як так — це ж неприбуткова організація. Маємо зауважити, що під час воєнного стану таку пільгу запроваджено лише для благодійних і громадських організацій. Допомогу іншим структурам згідно з пп. 197.1.15 ПКУ вони не зараховують до 1-мільйонного обсягу.
Одначе у нас неприбуткова організація, але, підкреслимо, спортивна. Отже, до когорти благодійних чи громадських вона не входить. А тому, незважаючи на те, що таке постачання мало звільнення від обкладення ПДВ, до обсягу оподатковуваних операцій належить.
Тому, як бачите, на рівному місці ми набули обов’язку реєстрації платником ПДВ.
Мар’яна КАВИН,
податковий консультант,
САР, СІРА, АССА DipIFR, IFA-внутрішній аудит
#ПодатковийБлог, #ПДВ, #НеприбутковаОрганізація