Фізособа — поручитель за кредитним договором: податкові наслідки
СИТУАЦІЯ. Між підприємством та банком було укладено кредитний договір, поручителем за яким стала фізособа. Поручитель виконав перед банком зобов’язання, забезпечене порукою, кредит підприємства повністю погашено. Підприємство планує погашати заборгованість перед поручителем.
ЗАПИТАННЯ:
1. Чи виникне у фізособи об’єкт обкладення податком на доходи та військовим збором та чи буде підприємство її податковим агентом?
2. Якщо підприємство буде податковим агентом, то яку ознаку доходу для подання додатка 4ДФ слід зазначати?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ: Після виконання поручителем зобов’язання, забезпеченого порукою, кредитор повинен вручити йому документи, які підтверджують цей обов’язок боржника.
До поручителя, який виконав зобов’язання, забезпечене порукою, переходять усі права кредитора у цьому зобов’язанні, у тому числі й ті, що забезпечували його виконання (ч. ч. 1, 2 ст. 556 Цивільного кодексу України).
Так, у разі, якщо відповідно до договору поруки до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов’язанні в обсязі і на умовах, що були на момент переходу цих прав, тобто відбувається заміна кредитора, то доходу у розумінні ПКУ у нового кредитора не виникає.
Водночас кредитор — це, зокрема, фізична особа, яка має підтверджені у встановленому порядку вимоги щодо грошових зобов’язань до боржника (пп. 14.1.95 ПКУ).
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків включаються інші доходи, окрім зазначених у ст. 165 ПКУ (пп. 164.2.20 ПКУ). Також названі доходи є об’єктом оподаткування військовим збором (пп. 1.2 п. 16(1) підрозділу 10 р. XX ПКУ).
Якщо юрособа (боржник) сплачує кошти фізособі (поручителю), яка виконала перед кредитором обов’язок боржника за договором поруки, то суми сплачених коштів обкладаються податком на доходи і військовим збором як інший дохід на загальних підставах. Заразом юридична особа (боржник) як податковий агент зобов’язана виконати усі функції ПКУ.
Згідно з Довідником ознак доходів фізичних осіб, наведених у додатку 2 до Порядку № 4, інші доходи, які включаються до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, відображаються під ознакою доходу “127”.
ІПК ДПСУ від 08.03.2023 р. № 514/ІПК/99-00-24-03-03-06
#заборгованість, #ПодатковіАгенти, #КредитнийДоговір, #ПодатковіНаслідки