1

З 1 липня скасують “воєнні” пільги для бізнесу та відновлять перевірки

Законотворці впевнено тримають курс на повернення довоєнних правил оподаткування. Тож маючи це на меті, державні мужі працюють над проєктом Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування в період дії воєнного стану з реєстраційним номером 8401 (далі — проєкт №  8401). Оскільки проєкт уже пройшов перше читання у Верховній Раді України, пропонуємо читачам стислий огляд запланованих змін.

Зокрема, дію певних податкових пільг, що свого часу запровадили на період воєнного стану, планують обмежити 1 липня 2023 р. Після цієї дати:

припиниться дія особливих правил оподаткування для єдинників 3 групи із застосуванням ставки єдиного податку в розмірі 2% від суми доходу. “Особливим” єдинника належить повернутися до тієї системи/правил оподаткування, які вони застосовували до переходу на 2%;

підприємці — єдинники 1 та 2 груп мають знову сплачувати єдиний податок;

відновиться проведення документальних перевірок;

! поновиться перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, щодо подання податкової звітності, проведення перевірок, отримання податкової інформації податківцями, проведення процедури адміноскарження тощо;

відновиться застосування штрафів за порушення податкового законодавства;

повернуться штрафні санкції за порушення правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ;

! суб’єктів господарювання знову штрафуватимуть за порушення порядку використання РРО/ПРРО.

Утім, маємо й хороші новини. По-перше, обговорюваний законопроєкт передбачає, що в разі сплати платником податків протягом 30 календарних днів із дати, що настає за днем отримання податкового повідомлення-рішення, суми податкового зобов’язання, нарахованого за результатами документальних перевірок, які відновлено або розпочато з 1 липня 2023 року та завершено до дня припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, штрафні (фінансові) санкції (штрафи), нараховані на суму такого податкового зобов’язання, скасовують, а пені не нараховують. Водночас сума сплаченого податкового зобов’язання не підлягає оскарженню.

По-друге, у проєкті обумовлено “перехідні” моменти оподаткування для платників податку на прибуток, тобто для операцій із відвантаження (надання) товарів (робіт, послуг), які розпочато в період застосування єдиного податку зі ставкою 2% та завершено в період сплати податку на прибуток підприємств. Мета за­кріплених норм — усунути подвійне оподаткування таких операцій цими податками.

Як бачите, ухвалення цього законопроєкту позначиться на роботі всіх без винятку суб’єктів господарювання. Тож природно, що в бухгалтерів виникає чимало запитань та по­боювань щодо того, як працювати після 1 липня 2023 р.

Однак наші передплатники можуть бути спокійні — газета “Все про бухгалтерський облік” підставить плече та в потрібну хвилину допоможе важливою інформацією. Щойно проєкт №  8401 стане законом, ми опублікуємо розлогий коментар про затверджені нововведення, а на додачу підготуємо консультації щодо обкладення незавершених операцій податком на прибуток, ПДВ та єдиним податком.

Відповіді на ваші запитання, пов’язані з поверненням до довоєнних правил оподаткування, проведенням перевірок, застосуванням штрафів тощо, ми регулярно публікуватимемо на сторінках газети. Тож не сумніваємося, що гуртом ми подужаємо чергову порцію законодавчих змін!

Наталія ВОЛОШИНА,
консультант газети
“Все про бухгалтерський облік”

#бізнес, #пільги, #перевірки