1

Кількість працівників ФОПа-єдинника: чи враховувати тих, хто працює на неповній ставці

У ФОПа — єдинника 2 групи п’ятеро основних працівників на повній ставці, а крім них один основний працівник на 0,5 ставки, один основний працівник на 0,25 ставки й ще троє співробітників на 0,5 ставки (зовнішні сумісники). Цей підприємець хоче взяти на роботу ще одного основного працівника на повну ставку.Чи можна так вчинити? Як правильно обрахувати кількість працівників, аби не перевищити дозволеної чисельності в 10 осіб?Запитання з редакційної поштиВІДПОВІДЬ: Працевлаштування ще однієї особи (байдуже, на повну ставку чи за основним місцем роботи) порушуватиме умови перебування в 2 групі платників єдиного податку. Для збільшення штату підприємцю потрібно спочатку перейти до “старшої” групи єдинників. Пояснимо.Нагадаємо, що для єдинників 2 групи встановлено обмеження за кількістю осіб, які перебувають з ними в трудових відносинах.

Так, платниками єдиного податку 2 групи можуть бути підприємці, які провадять госп­діяльність із надання послуг, зокрема побутових, єдинникам та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, а також у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року вони відповідають сукупності таких критеріїв (пп. 2 п. 291.4 Податкового кодексу України, далі — ПКУ):

  • не використовують працю найманих осіб або кількість людей, які перебувають із ними в трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;
  • обсяг доходу не перевищує 834 мінзарплат на 1 січня звітного року (у 2023 р. — 5587800 грн).

Водночас у ПКУ не конкретизовано, на яких умовах фізособи мають перебувати в трудових відносинах із ФОПом, аби вписуватися до цього ліміту.

В ІПК ДПСУ від 15.06.2021 р. № 2429/ІПК/99-00-04-03-03-06 податківці звертали увагу на те, що пп. 2 п. 291.4 ПКУ встановлено обмеження щодо чисельності осіб, які перебувають у трудових відносинах із ФОПом — платником єдиного податку, а не кількості укладених трудових договорів з однією фізособою (найманим працівником).

Тож на повну ставку чи на неповну — тут ролі не відіграє, як, власне, й те, чи працює людина за основним місцем або за сумісництвом (внутрішнім чи зовнішнім).

Отже, контролери вважають, що в разі укладення з одним із найманих працівників двох трудових договорів (угод), як з основним працівником і внутрішнім сумісником, підприємець зараховує такого співробітника як одну особу незалежно від кількості укладених з ним трудових договорів (угод).

Це, на нашу думку, уможливлює висновок, що до кількості осіб, які перебувають у трудових відносинах із ФОПом, входять співробітники, які працюють за всіма типами трудових договорів: і як внутрішні сумісники, і як зовнішні — незважаючи на те, на повну чи на неповну ставку вони працюють. Зауважимо, що на виконання цього критерію внутрішніх сумісників єдинники враховують як одну особу (а не як декілька осіб за кожним із типів посад, які обіймає працівник).

Тому в розглянутій ситуації, якщо ФОП, перебуваючи в 2 групі, візьме на роботу ще одного працівника (однаково, на повну чи неповну ставку), доведеться переходити на загальну систему.

Так, відповідно до пп. 6 пп. 298.2.3 ПКУ в разі перевищення чисельності фізосіб, які перебувають у трудових відносинах з платником єдиного податку, єдинник зобов’язаний перейти на загальну систему з першого числа місяця, що настає за звітним періодом, в якому допущено таке перевищення.

Акцентуємо на тому, що опції для переходу до “старшої” групи в разі перевищення кількості працівників для відповідної групи в пп. 6 пп. 298.2.3 ПКУ не передбачено. Тобто в цій нормі немає фрази “та нездійснен­ня такими платниками переходу до іншої групи платників єдиного податку” на відміну від перевищення обсягу доходу, встановленого для відповідної групи, що дозволяє без проблем перейти до “старшої” групи (пп. пп. 1 і 2 298.2.3 ПКУ).

З огляду на це, якщо ви бажаєте взяти на роботу ще одного працівника (байдуже, на повну чи неповну ставку), потрібно спочатку перейти до 3 групи єдинників і лише потім збільшувати штат (пп. 3 п. 291.4 ПКУ).

Нагадаємо: форму заяви про застосування спрощеної системи оподаткування затверджено наказом Мінфіну України від 16.07.19 р. № 308. Ідентифікатор електронної форми — F0102003.

Подати заяву про перехід до 3 групи єдинників треба не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу (пп. 298.1.5 ПКУ). Інакше кажучи, для переходу до 3 групи з 01.07.2023 р. заяву належало подати до 16 червня включно, а для переходу з 01.10.2023 р. — до 16.09.2023 р.

Антоніна КУРИЛЕНКО,
консультант з обліку
та оподаткування, м. Київ

#ЄдинийПодаток, #ФОП, #ТрудовіВідносини