1

Запізнилися зі складанням РК: кого оштрафують за несвоєчасну реєстрацію

У квітні 2023 року наш покупець повернув передоплату, але розрахунку коригування ми не складали. Помилку виявлено лише тепер.Якщо цього місяця ми складемо розрахунок коригування датою 25.04.2023 р., а потім спрямуємо його на реєстрацію покупцю, то чи оштрафують (і кого саме — продавця чи покупця) за несвоєчасну реєстрацію?Запитання з консультаційної лініїВІДПОВІДЬ: Відповідальність за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних (далі — ПН) та розрахунків коригування (далі — РК) несе особа, на яку ст. ст. 192, 201 ПКУ покладає обов’язок зареєструвати такі документи в ЄРПН (п. 1201.1 ПКУ). Зазвичай це постачальник. Але коли він складає РК на зменшення податкових зобов’язань до ПН, виписаної на покупця — платника ПДВ, тоді такий РК має зареєструвати покупець. Такі вимоги встановлено у п. 192 ПКУ. Відповідно, саме покупець нестиме відповідальність, якщо порушить граничні строки реєстрації такого РК.Утім, у вашій ситуації штрафів ще можна уникнути, хоча з дати складання РК уже минуло декілька місяців. Нагадаємо: загальні строки реєстрації ПН/РК встановлено у п. 201.10 ПКУ, в якому визначено спеціальні граничні строки реєстрації і для зменшувального РК на покупця — платника ПДВ. Водночас під час дії воєнного стану в Україні та 6 місяців після місяця, в якому його припинять чи скасують, тимчасово керуються граничними строками, закарбованими у п. 89 підрозділу 2 р. ХХ ПКУ. Завдяки йому для реєстрації зменшувальних РК, складених до ПН на отримувача — платника ПДВ, відведено 18 календарних днів із дати одержання такого РК отримувачем (покупцем). Відповідно, якщо ваш покупець впорається з реєстрацією протягом 18 днів із дати отримання РК, штрафом його не покарають. Про оновлені строки реєстрації ПН/РК ми розповіли в газеті “Все про бухгалтерський облік” № 16 за 2023 р., стор. 4.

Проте є одна проблема: податківці не мають механізму фіксації дати отримання покупцем РК. Тому в категорії 101.15 ЗІР вони рекомендують під час їх реєстрації дотримуватися строків, встановлених у п. 201.10 ПКУ. Вони пояснюють це тим, що інакше зазнають перекручення показники, які формуються в системі електронного адміністрування ПДВ, зокрема, може некоректно відображатися сума регліміту.

Щодо покликання на п. 201.10 ПКУ в цьому роз’ясненні, вважаємо, податківці простісінько помилилися. Адже наразі пріоритет має “воєнний” п. 89 підрозділу 2 р. ХХ ПКУ. Але наголосити ми хотіли б на іншому: податківці лише рекомендують дотримуватися загальновстановлених строків, а не вимагають цього робити. До того ж вони не погрожують штрафами за недотримання їхніх рекомендацій. Отже, якщо покупець зареєструє зменшувальний РК протягом 18 днів після його отримання від постачальника, штрафи за несвоєчасну реєстрацію — абсолютно безпідставні.

Принагідно нагадаємо, що під час дії воєнного стану та протягом 6 місяців, які настають за місяцем його припинення або скасування, штрафи за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК, що зазначено в п. 89 підрозділу 2 р. ХХ ПКУ, накладатимуть відповідно до п. 90 підрозділу 2 р. ХХ ПКУ. Порівняно зі штрафами, наведеними у п. 1201.1 ПКУ, вони суттєво нижчі. Податківці в роз’ясненні ДПСУ “Щодо застосування знижених розмірів штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН” від 03.03.2023 р. зазначили, що нові штрафи вони застосовуватимуть до ПН/РК із датою складання починаючи з 16 січня 2023 р., а старіші — штрафуватимуть, визначаючи розмір фінсанкцій на підставі п. 1201.1 ПКУ. Докладніше про нові “воєнні” штрафи за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК ви довідаєтеся з наших коментарів, опублікованих у газеті “Все про бухгалтерський облік” за 2023 р.: № 16 на стор. 4 та №  26 на стор. 16.

Олена КОВАЛЕНКО, СAP, консультант
газети “Все про бухгалтерський облік”

#ПДВ, #РозрахунокКоригування, #відповідальність, #штраф