1

Відпустки та додаткові виплати: на що можуть сподіватися військовослужбовці

(Коментар до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань, пов’язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану” від 28.06.2023 р. № 3161­-IX, далі — Закон № 3161)

Коментований Закон вносить низку змін, які стосуються проходження військової служби. Одначе найпильніший фокус нашої уваги — це виплата винагород та надання відпусток захисникам. Погляньмо, які саме норми заготували законодавці.

Додаткова грошова винагорода

Із 30 липня 2023 р. Закон № 2011* поповниться новою ст. 92, за якою військовослужбовцям під час воєнного стану щомісяця виплачуватимуть додаткову винагороду на умовах, у розмірах та в порядку, встановлених КМУ. Відповідний урядовий документ має запрацювати не пізніше за названу дату. Однак виплати мають здійснити за період починаючи з 1 червня 2023 р. (п. 1 р. ІІ Закону № 3161).

Водночас у п. 2 р. ІІ Закону № 3161 закріпили, що грошову винагороду у визначеному Кабміном порядку в період воєнного стану мають виплачувати таким категоріям осіб (див. таблицю).


№ з/пКатегорія осібСума виплати
1Військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення, на тимчасово окупованій території України, на території між позиціями сил оборони та військ держави­агресора, а також здійснюють бойові (спеціальні) завдання, у період проведення зазначених заходів (завдань)від 30 тис. до 100 тис. грн додаткової винагороди щомісячно
2Військовослужбовцям, які у зв'язку з пораненням (контузією, травмою або каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у т.ч. закордонних), включно з часом переміщення з одного закладу до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) у зв'язку з отриманням тяжкого поранення, а також військовослужбовцям, які захоплені в полон (окрім тих, які здалися добровільно), безвісно відсутні, інтерновані до нейтральних держав або є заручниками100 тис. грн додаткової винагороди щомісячно
3Військовослужбовцям, які загинули (померли) внаслідок отриманого поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного із захистом Батьківщини100 тис. грн додаткової винагороди за місяць, в якому особа загинула (померла)
4Військовослужбовцям, яких у зв'язку з пораненням (контузією, травмою або каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини, ВЛК визнано обмежено придатними або непридатними до військової служби з переоглядом через 6—12 місяців та зараховано в розпорядження відповідних командирів, — упродовж двох місяців із дня зарахування в розпорядження (не беручи до уваги час перебування у відпустці та на лікуванні)грошове забезпечення (без додаткової винагороди) за останньою посадою у повному обсязі
5Особам, зазначеним у рядку 4, після перебування в розпорядженні понад 2 місяці і до закінчення перебування в розпорядженніоклад за військовим званням, надбавка за вислугу років та додаткова винагорода 20100 грн щомісячно
6Військовослужбовцям строкової військової служби6 тис. грн додаткової винагороди щомісячно
7Курсантам вищих військових навчальних закладів, закладів вищої освіти зі специфічними умовами навчання, а також закладів вищої освіти, до складу яких входять військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки, курсантам закладів фахової передвищої військової освіти, які перед зарахуванням на навчання не перебували на військовій службі або проходили строкову військову службу2350 грн додаткової винагороди щомісячно
8Військовослужбовцям, які обіймають посади керівного та інструкторсько­викладацького складу в навчальних військових частинах (навчальних центрах, навчальних підрозділах)від 15 тис. до 30 тис. грн додаткової винагороди щомісячно (залежно від рівня підготовки/кваліфікації)

Відпустки

Законодавці оновили деякі правила надання відпусток, і ці зміни вже діють із 30 червня 2023 р. Отже:

1. Збільшено граничну тривалість щорічної відпустки військовослужбовцям у період воєнного стану. Тепер дозволено скористатися части­ною щорічної основної відпустки загальною тривалістю не більш як 30 к.дн. на рік (раніше — максимум 10 к.дн.). Але надають її впродовж календарного року частинами не більш як 15 к.дн. за умови одночасної відсутності не більш як 30% загальної чисельності військовослужбовців певної категорії відповідного підрозділу.

Гранична тривалість відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин зі збереженням грошового забезпечення залишилася на попередньому рівні, а саме — не більш як 10 к.дн.

2. Під час воєнного стану курсанти, слухачі вищих військових навчальних закладів, закладів вищої освіти, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки, а також закладів фахової передвищої військової освіти мають право на канікулярну відпустку:

  • зимову — не більш як 10 к.дн.;
  • літню — не більш як 20 к.дн.

Водночас і надалі діє правило з абз. 2 п. 6 ст. 101 Закону № 2011: за наявності у курсантів навчальної заборгованості канікулярну відпустку їм надають після ліквідації заборгованості в межах строків, установлених графіком освітнього процесу. В такому разі тривалість літньої відпустки не може бути меншою ніж 15 к.дн.

3. Військовослужбовцям строкової служби під час дії воєнного стану протягом календарного року належить відпустка загальною тривалістю 30 к.дн.

Таку відпустку надають упродовж календарного року частинами не більш як 15 к.дн. за умови одночасної відсутності не більш як 30% загальної чисельності військовослужбовців строкової служби відповідного підрозділу.

4. Уточнено, що відпустку для лікування надають не тільки у зв’язку з хворобою, а й після поранення, контузії, травми або каліцтва.

Кожну із зазначених відпусток надають без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки й назад, але не більш як дві доби в один кінець.

Інші зміни

З-поміж решти законодавчих новацій ви­окремимо такі:

1. Із 30 липня 2023 року військовослужбовці-строковики, термін служби яких закінчився під час дії воєнного стану й продовжений відповідно до ч. 9 ст. 23 Закону № 2011, та які в період воєнного стану відслужили не менш як шість місяців, за власним бажанням можуть бути переведені на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

2. Заборонено допускати до участі в бойових діях військовослужбовців із-поміж призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, які не пройшли курсу базової загальновійськової підготовки або не мають бойового досвіду. Громадяни, призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, які раніше не проходили військової служби в ЗСУ чи інших військових формуваннях, проходять курс базової загальновійськової підготовки тривалістю не менш ніж один місяць.

Тамара ПРОЩИНА,
консультант газети “Все про бухгалтерський облік”

* Закон України “Про соціальний і правовий захист військово­службовців та членів їх сімей” від 20.12.91 р. № 2011-ХІІ.