1

Роздрібний продаж алкогольних напоїв: заборони та обмеження

Увага! Заборони та обмеження на продаж алкогольних напоїв (у т.ч., слабоалкогольних, столових вин, пива (окрім безалкогольного)) (далі — алкогольні напої) в роздрібній торгівлі встановлено ст. 153 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального” від 19.12.95 р. № 481/95-ВР (далі — Закон № 481).

Обмеження стосуються всіх без винятку суб’єктів господарювання сфери роздрібної торгівлі (як юридичних, так і фізичних осіб — підприємців, у т.ч. платників єдиного податку), які реалізують алкогольні напої.Примітка. Відповідно до пп. 3 пп. 291.5.1 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) фізичним особам — підприємцям — платникам єдиного податку 2 і 3 груп дозволено продавати обмежений асортиментний перелік алкогольних напоїв, а саме: пиво, сидр, пері (без додання спирту) та столові вина.Заборона І. Не дозволено, аби алкогольні напої:

1) реалізовували особи (продавці), які не досягли 18-річчя;

2) продали особам (покупцям), яким не виповнилося 18 років.Примітка. Якщо у продавця алкогольних напоїв виникли сумніви щодо досягнення 18-річчя покупцем, який їх придбаває, продавець зобов’язаний звернутися до такого покупця з вимогою пред’явити паспорт громадянина України або інший документ, що підтверджує його вік. У разі відмови покупця надати цей документ продавати йому такі товари заборонено.Заборона ІІ. Не дозволено продаж алкогольних напоїв:

1) у приміщеннях та на території навчальних закладів, закладів охорони здоров’я (окрім ресторанів безпосередньо на території санаторіїв);

2) у приміщеннях спеціалізованих торговельних організацій, що реалізують товари дитячого асортименту або спортивні товари, а також у відповідних відділах (секціях) універсальних торговельних організацій;

3) у закритих спортивних спорудах (окрім пива у пластиковій тарі);

4) з торговельних автоматів;

5) з рук чи лотків;

6) у невизначених для цього місцях торгівлі.Примітка. Місце торгівлі (для алкогольних напоїв) — місце реалізації товарів, у т.ч. на розлив, в одному торговельному приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для пива — без обмеження за площею, для алкогольних напоїв, окрім пива, — торговою площею не менш як 20 м2, обладнаному РРО та/або ПРРО (незалежно від їх кількості) (ст. 1 Закону № 481).Заборона ІІІ. На час проведення масових заходів не дозволено (або обмежено) продаж алкогольних напоїв за наявності належного рішення сільської, селищної та міської ради в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці.Примітка. Сільські, селищні та міські ради в межах території відповідної адміністративно-територіальної одиниці мають право також встановлювати заборону на продаж алкогольних напоїв суб’єктами господарювання (окрім закладів ресторанного госпо­дарства) у визначений рішенням таких органів час доби.Заборона IV.  Не дозволено продавати алкогольні напої на розлив (для споживання їх на місці), якщо суб’єкт господарювання не має статусу суб’єкта господарювання ресторанного господарства.

Відповідальність

1. За порушення заборон та обмежень, установлених ст. 153 Закону № 481, до суб’єктів госпо­дарювання застосовують штрафну санкцію в розмірі 6800 грн (ст. 17 Закону № 481).

2. Порушення працівником підприємства (організації) торгівлі або ресторанного господарства заборон та обмежень, визначених ст. 153 Закону № 481 (окрім торгівлі алкогольними напоями з рук та лотків), зумовлює накладення адміністративного штрафу в розмірі від 6800 до 13600 грн. Торгівля алкогольними напоями з рук та лотків карається накладенням адмінштрафу від 6800 до 13600 грн з конфіскацією товару та виторгу від його продажу (ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

#торгівля, #відповідальність, #ШтрафніСанкції