Проїзні е-квитки для працівників за рахунок роботодавця
СИТУАЦІЯ: Платник податків планує придбати обмежену кількість проїзних Е-квитків на проїзд у міському пасажирському транспорті для забезпечення проїзду працівників банку з метою виконання ними службових обов’язків/виробничих завдань. Водночас внутрішнім розпорядчим документом буде визначено, що проїзні квитки працівники після завершення виконання ними таких завдань повертатимуть, реєструючи повернення (як і попереднє отримання) у журналі обліку.
ЗАПИТАННЯ: Чи виникає в описаній ситуації об’єкт обкладення податком на доходи?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ: Статтею 165 ПКУ встановлено виключний перелік доходів, які не включаються до розрахунку оподатковуваного доходу платника податку. Перелік не містить доходу у вигляді вартості проїзних Е-квитків, котрі видаються фізособам (працівникам) на проїзд у міському та/або передміському пасажирському транспорті.
Тому їх можна розглядати як додаткове благо (відповідно до пп. 164.2.17 ПКУ) або різновид додаткової зарплати (згідно з пп. 2.3.4 р. II Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.04 № 5, фонд додаткової заробітної плати включає, зокрема, вартість проїзних квитків, які персонально розподіляються між працівниками, та відшкодування працівникам вартості проїзду транспортом загального користування).
Якщо роботодавець забезпечує працівників проїзними квитками шляхом персонального їх розподілу між працівниками, то вартість таких квитків включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платників податків як заробітна плата та обкладається податком на доходи на загальних підставах.
Якщо ж зазначені квитки персонально не розподіляються між працівниками, але у випадку виробничої необхідності видаються роботодавцем названим працівникам, то з метою оподаткування вартість безоплатно отриманої послуги у вигляді безкоштовного проїзду включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платників податків як додаткове благо з відповідним оподаткуванням.
ІПК ДПСУ від 26.05.2023 р. № 1297/ІПК/99-00-24-03-03-06
#дохід, #податки