-
Сповіщення: Увесь № 74 за 2023 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Як колишньому спецєдиннику перейти на загальну систему чи до іншої групи
У світлі повернення з 01.08.2023 р. довоєнних правил оподаткування, та, зокрема, скасування спеціального єдиного податку (3 група, 2%) у платників, які скористалися цією опцією, постало чимало запитань. А саме: як колишньому двовідсотнику перейти на іншу систему або до іншої групи, ніж він був до ставки 2%? Чи потрібно подавати якусь заяву? Якщо так, то яку? В які строки і як саме її заповнювати? Тож у цьому матеріалі ми на все це й відповімо.
Одразу зазначимо, що тут мовимо про ситуацію, коли ексспецєдинник бажає змінити групу єдиного податку (далі — ЄП) чи ставку ЄП або перейти на загальну систему. Тобто про повернення на умови доспецЄП не йтиметься.
Отже, окреслимо декілька найпоширеніших практичних ситуацій.
Антоніна КУРИЛЕНКО,
консультант з обліку
та оподаткування, м. Київ
Документ до консультації
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс
Як ФОП, яка станом на 31.07.2023 р. перебувала на спрощеній системі оподаткування зі сплатою ЄП за ставкою 2% доходу, після автоматичного переведення 01.08.2023 р. на групу платника ЄП (ставку ЄП), на якій перебувала до обрання особливостей оподаткування, перейти на іншу групу платника ЄП (ставку ЄП)?
ВІДПОВІДЬ: У разі подання у період з 01.08.2023 до 01.09.2023 (до 31.08.2023 включно) заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, в якій буде обрано ставку єдиного податку для першої, другої та третьої груп без реєстрації ПДВ, фізичною особою — підприємцем (далі — ФОП), яка до використовування особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підрозділу 8 р. ХХ “Перехідні положення” Податкового кодексу України (далі — ПКУ), застосовувала загальну систему оподаткування, або у 2023 році застосовувала спрощену систему оподаткування з особливостями оподаткування, встановленими п. 9 підрозділу 8 р. ХХ “Перехідні положення” ПКУ, та ухвалила рішення про припинення підприємницької діяльності, а згодом цього-таки року повторно зареєстрована ФОП, або ФОП, яка у 2023 році (до 01.08.2023) самостійно відмовилася від застосування спрощеної системи оподаткування з особливостями оподаткування, встановленими п. 9 підрозділу 8 р. ХХ “Перехідні положення” ПКУ, та перейшла на сплату інших податків і зборів, встановлених ПКУ, та до переходу на особливості оподаткування зареєстрована платником єдиного податку, така ФОП вважатиметься платником єдиного податку з 01.08.2023 згідно з поданою нею відповідно до ПКУ заявою про обрання спрощеної системи оподаткування.
Водночас платники єдиного податку першої та другої груп, а також третьої групи за ставкою 5%, які повернулися з 01.08.2023 або автоматично переведені на відповідну групу та ставку єдиного податку, мають право за бажанням обрати іншу групу єдиного податку, за винятком третьої групи зі ставкою єдиного податку в розмірі, визначеному пп. 1 п. 293.3 ст. 293 ПКУ, шляхом подання заяви
до 31.08.2023 (включно). Такі платники вважатимуться платниками єдиного податку з 1 серпня 2023 року.
Одночасно інформуємо, що платники, які після скасування особливого режиму оподаткування, та які перейшли самостійно або автоматично переведені на попередню групу та ставку єдиного податку, повинні виконати вимоги щодо увідповіднення видів господарської діяльності до дозволених видів (згідно з КВЕД) для перебування на єдиному податку з обраною групою та ставкою з 01.08.2023.
Категорія 107.01.01
#ЄдинийПодаток, #спецЄП, #ТОВ, #ФОП