Експорт товару неналежної якості
СИТУАЦІЯ. Товариство здійснило постачання товару нерезиденту. Проте з’ясувалося, що партія товару не відповідає показникам якості, передбаченим ЗЕД-контрактом, що підтверджено незалежною міжнародною лабораторією “SGS”, у зв’язку з чим покупець самостійно знизив вартість отриманого товару.
ЗАПИТАННЯ:
1. Чи є висновок “SGS” належним документом для перегляду вартості товару за фактом його поставки?
2. Чи зобов’язаний банк здійснювати коригування суми коштів, які мають надійти на користь резидента від нерезидента як оплата товару у зв’язку зі зменшенням його ціни?
3. Чи є висновок “SGS” та кредитна нота про постачання неякісного та/або некомплектного товару підставою для ухвалення рішення банком про завершення здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ:
Щодо запитання 1. Відповідно до п. 12 р. ІІІ Інструкції № 7 зменшення суми грошових коштів, які мають надійти на користь резидента від нерезидента як оплата за експорт товару, можливе за умови, якщо протягом виконання зобов’язань за договором, зокрема, відбувається перегляд ціни товарів у зв’язку з невідповідністю їх кількісних та/або якісних характеристик умовам договору — на суму недопоставлених (недоотриманих) та/або неякісних товарів. Рішення про таку невідповідність ухвалюють Міжнародним комерційним арбітражним судом чи Морською арбітражною комісією при Торгово-промисловій палаті або іншим органом, уповноваженим розглядати спори або засвідчувати таку невідповідність згідно з правилами чи звичаями країни розташування сторони договору або третьої країни відповідно до умов договору.
Кожен конкретний випадок розрахунків між товариством і нерезидентом за експортними операціями слід розглядати з урахуванням усіх документів та періодів часу, в яких проведені зовнішньоекономічні операції. Однак саме укладеним договором передбачений порядок приймання товару, обумовлений порядок перегляду договірної ціни товару у зв’язку з його невідповідністю якісним або кількісним показникам, а тому виключно умовами договору врегульовано порядок корегування ціни вартості товару та наведено перелік документів, який є підставою для зменшення ціни товару.
Щодо запитань 2 та 3. Банки для здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків мають право в разі переказу резидентом коштів на користь нерезидента, надходження від нерезидента коштів на користь резидента або якщо резидент зазначений у реєстрі вивізних МД, вимагати від останнього (залежно від виду операції) оригінали або копії договору з нерезидентом, актів, рахунків (інвойсів) або інших документів, що підтверджують здійснення експорту (імпорту) товарів та інших документів, необхідних банку для здійснення валютного нагляду за своєчасністю розрахунків за експорт, імпорт товарів його клієнтів.
Банк самостійно приймає рішення про необхідність подання резидентами документів, пов’язаних зі здійсненням операції з експорту, імпорту товарів, а також перелік таких документів за відповідною операцією з експорту/імпорту товару для здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків.
Також відповідно п. 19 р. IV Інструкції № 7 валютний нагляд за дотриманням резидентом граничних строків розрахунків за операцією резидента з експорту продукції здійснює лише банк, до якого надійшов реєстр МД, що містить інформацію про цю операцію.
ІПК ДПСУ від 31.07.2023 р. № 2214/ІПК/32-00-07-09-04
#експорт, #товари, #ВалютнийНагляд