-
Сповіщення: Увесь № 92 за 2023 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Залік зустрічних вимог у разі експорту
СИТУАЦІЯ. Товариство уклало контракт на постачання електроенергії нерезиденту-покупцю, в межах якого має дебіторську заборгованість за експортовану електроенергію та кредиторську заборгованість за несвоєчасне виконання обсягів поставки електроенергії нерезиденту. Товариство має намір погасити заборгованість шляхом проведення заліку зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав і щодо яких немає спору між сторонами.
ЗАПИТАННЯ: Чи не будуть порушені під час проведення зазначеного заліку вимоги пп. 5 п. 10 р. III Iнструкції № 7?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ: Підпунктом 5 п. 10 р. ІІІ Інструкції № 7 визначено, що банк має право завершити валютний нагляд за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за наявності документів про припинення зобов’язань за операціями з експорту, імпорту товарів зарахуванням зустрічних однорідних вимог у разі дотримання сукупності первинних умов.
Зарахування зустрічних однорідних вимог, про яке заявлено однією зі сторін у зобов’язанні, здійснюють з огляду на положення ст. 601 ЦКУ та не пов’язують із прийняттям такого зарахування іншою стороною.
Зобов’язання може бути припинено шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог за наявності умов, установлених ст. 601 ЦКУ, та за відсутності обставин, передбачених ст. 602 ЦКУ.
Основною умовою для можливості припинення зобов’язання шляхом зустрічного зарахування є дійсність та безспірність вимог, тобто такі вимоги повинні існувати на момент зарахування та між сторонами не має бути спору щодо характеру зобов’язання, його змісту, умов виконання та розміру.
У випадку, що розглядається, зустрічні вимоги за своєю природою зобов’язання є різними, оскільки зобов’язання зі сплати пені та штрафу у зв’язку з порушенням зобов’язань за договором не є основним зобов’язанням, а є заходом відповідальності за порушення основного зобов’язання. Для проведення припинення зобов’язання шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог такі вимоги повинні не лише мати однорідний (грошовий) характер, але бути однорідними за своєю правовою природою виникнення.
Водночас відповідно до п. 146 постанови № 18 банк не має права завершити валютний нагляд за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операцією з експорту/імпорту товарів на підставі документів про припинення зобов’язань зарахуванням зустрічних однорідних вимог. Тобто проведення заліку зустрічних однорідних вимог за експорт електроенергії та вимог зі сплати неустойки за невиконання зобов’язань з її експорту не може бути підставою для завершення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків.
ІПК ДПСУ від 09.08.2023 р. № 2357/ІПК/99-00-07-05-02-06
#експорт, #ВалютнийНагляд