Оплата примусово відчуженого імпортного товару
СИТУАЦІЯ. Товариство зіткнулося зі складністю розуміння норм валютного законодавства щодо здійснення розрахунків з нерезидентом за отриманий товар, який надалі примусово відчужено.
ЗАПИТАННЯ:
1. Чи буде порушенням оплата нерезиденту за поставлений товар, який: не пройшов митного оформлення і був примусово відчужений або перебуває на митній території України та використовується державними структурами для цілей оборони?
2. Чи може вважатися акт про примусове відчуження або вилучення майна (далі — Акт), підписаний представниками військової частини МОУ та ГУ Нацполіції в області, доказом, що засвідчує надходження товарів до України та дотримання товариством вимог валютного законодавства?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ: У зв’язку з введенням воєнного стану в Україні Правлінням НБУ ухвалено постанову № 18, п. 142 якої встановлено граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів — 180 календарних днів. Граничні строки розрахунків застосовуються до операцій, здійснених з 5 квітня 2022 р.
У п. 144 постанови № 18 визначено, що розрахунки за операціями резидентів з імпорту товарів здійснюють не пізніше строку, визначеного в п. 142 цієї постанови, з урахуванням винятків та особливостей для окремих товарів та галузей економіки і розміру суми операції.
Порушення резидентами граничного строку розрахунків, встановленого згідно з ч. 5 ст. 13 Закону № 2473, тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3%.
Частиною 8 ст. 13 Закону № 2473 за податковими органами закріплено право за результатами перевірки у встановленому законом порядку стягувати з резидентів пеню, передбачену ч. 5 цієї статті.
У разі оплати нерезиденту за товар та неоформлення митних декларацій типу ІМ-40 “Імпорт”, ІМ-41 “Реімпорт”, ІМ-51 “Переробка на митній території”, ІМ-72 “Безмитна торгівля”, ІМ-75 “Відмова на користь держави”, ІМ-76 “Знищення або руйнування” (якщо продукція згідно із законодавством України підлягає митному оформленню) після закінчення граничних строків розрахунків, встановлених НБУ на день здійснення оплати, до резидента застосовують відповідальність, передбачену ч. 5 ст. 13 Закону № 2473.
Відповідно до Закону № 2473 та нормативно-правових актів НБУ з питань валютного нагляду Акт не є достатнім доказом, який засвідчує надходження товарів до України, для завершення здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентом граничних строків розрахунків і незастосування відповідальності, передбаченої ч. 5 ст. 13 Закону № 2473.
ІПК ДПСУ від 29.08.2023 р. № 2708/ІПК/99-00-07-05-02-06
#товари. #імпорт, #ВалютнийНагляд