-
Сповіщення: Увесь № 92 за 2023 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Лист Мінекономіки України “Щодо деяких питань законодавства про працю” від 21.06.2023 р. № 4706-05/30060-09 (Чи можна використати соцвідпустку, якщо дитина давно досягла граничного віку)
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
Лист
від 21.06.2023 р. № 4706-05/30060-09
Щодо деяких питань законодавства про працю
Мінекономіки розглянуло Ваше звернення <…> щодо деяких питань законодавства про працю та в межах компетенції повідомляє.
Відповідно до частини першої статті 19 Закону України від 15.11.1996 № 504/96-ВР “Про відпустки” (далі — Закон № 504) одному з батьків, які мають двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю, або які усиновили дитину, матері (батьку) особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи, одинокій матері, батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи, чи одному із прийомних батьків надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святковіїх і неробочих днів (стаття 73 Кодексу законів про працю України).
Додаткові відпустки працівникам, які мають дітей, надаються понад тривалості щорічної відпустки, передбаченої статтями 6, 7 і 8 Закону № 504, а також понад тривалість щорічних відпусток, установлених іншими законами та нормативно-правовими актами, і переносяться на інший період або продовжуються в порядку, визначеному статтею 11 Закону № 504.
Оскільки зазначена відпустка є соціальною відпусткою і не належить до виду щорічних, то вона може надаватися в будь-який час протягом календарного року, незалежно від відпрацьованого часу і дати народження дитини.
Законодавством не передбачено строку давності, після якого втрачається право на додаткову соціальну відпустку працівників, які мають дітей.
Якщо працівник, який має право на соціальну відпустку, з якихось причин не скористався цим правом у році досягнення дитиною певного віку або ж за кілька попередніх років, він має право використати цю відпустку, і в разі звільнення, незалежно від підстав, йому має бути виплачена компенсація за всі невикористані дні відпусток, як це передбачено статтею 24 Закону № 504.
Право на додаткову соціальну відпустку залежить від віку дитини. Статтею 19 Закону № 504 визначено вік дітей тільки для такої категорії як “одному з батьків, які мають двох або більше дітей віком до 15 років”. Вік дитини під опікою Законом № 504 не встановлено, тому слід керуватися загальними нормами законодавства.
Згідно зі статтею 1 Закону України “Про охорону дитинства” та статтею 2 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” дитина — це особа віком до 18 років (повноліття), якщо згідно із законом, застосовуваним до неї, вона не набуває прав повнолітньої раніше.
Згідно з пунктом 2 статті 243 Сімейного кодексу України опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла 14 років, а піклування — над дитиною віком від 14 до 18 років.
Отже, особа, яка взяла дитину під опіку, має право на додаткову соціальну відпустку до досягнення дитиною 14 років, а особа, яка в установленому порядку визнана піклувальником, — з досягнення дитиною віку 14 років і до виповнення їй 18 років, оскільки статтею 1861 КЗпП гарантії, встановлені статтею 1821 КЗпП, поширено також на піклувальників.
Така відпустка надається в обов’язковому порядку за бажанням працівника.
Одночасно повідомляємо, що листи міністерств не є нормативноправовими актами, вони мають інформаційно-рекомендаційний характер.
Враховуючи те, що в Україні введено воєнний стан, Мінекономіки мінімізує використання паперового документообігу, у зв’язку з чим відповідь надається електронною поштою.
З повагою —
Заступник Міністра економіки України Тетяна БЕРЕЖНА
Коментар редакції
#соцвідпустка, #ТрудовіВідносини