Списання дебіторки в підприємства-єдинника
СИТУАЦІЯ. У Товариства на єдиному податку за ставкою 5% була наявна дебіторська заборгованість за контрагентом (Товариством надано послуги, за які частково сплачено грошовими коштами, за рештою суми рахується дебіторська заборгованість, термін позовної давності якої збіг у 4 кварталі 2020 року).
ЗАПИТАННЯ: Чи обкладається єдиним податком сума дебіторської заборгованості під час її списання з балансу Товариства?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ: Юридичні особи — платники єдиного податку третьої групи використовують дані спрощеного бухобліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень п. п. 44.2, 44.3 ПКУ (абз. 5 п. 296.1 ПКУ).
Пунктом 5 НП(С)БО 15 “Дохід” визначено, що дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов’язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.
Відповідно до п. 5 НП(С)БО 10 “Дебіторська заборгованість” дебіторська заборгованість визнається активом, якщо є ймовірність отримання підприємством майбутніх економічних вигід та може бути достовірно визначена її сума.
Водночас підставою для списання дебіторської заборгованості у бухобліку є визнання її безнадійною.
Ознаки безнадійної заборгованості для цілей застосування положень ПКУ визначено пп. 14.1.11 ПКУ. Так, безнадійною заборгованістю визнається заборгованість, що відповідає одній із переліку ознак, серед яких є заборгованість за зобов’язаннями, щодо яких минув строк позовної давності.
Враховуючи зазначене, безнадійна дебіторська заборгованість не підлягає оподаткуванню за ставкою єдиного податку, на якій юридична особа перебуває на дату її списання.
ІПК ДПСУ від 02.10.2023 р. № 3274/ІПК/99-00-04-03-02-06
#дебіторка, #ЄдинийПодаток, #заборгованість