Зарахували аванс в рахунок оплати за іншим договором: якою датою виписувати РК
Коментар редакції
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Індивідуальна податкова консультація
від 24.10.2023 р. № 3747/ІПК/99-00-21-03-02-06
Щодо складання РК під час зарахування попередньої оплати за один товар в оплату іншого постаченого, але не оплаченого покупцем товару
Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства щодо порядку складання розрахунку коригування під час зарахування попередньої оплати за один товар в оплату іншого постаченого, але не оплаченого покупцем товару, та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі — ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариством отримано попередню оплату за товар за одним договором № 1 (далі — товар “А”), на дату якої складено податкову накладну. Надалі між контрагентами досягнуто домовленість про припинення зобов’язання постачальника з постачання товару “А” та зарахування попередньої оплати за товар “А” в оплату товару за іншим договором № 2 (далі — товар “Б”), який постачено постачальником та не оплачено покупцем, без повернення такої оплати на поточний рахунок покупця.
Інформуючи про зазначене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1) на яку дату Товариство має право скласти розрахунок коригування до податкової накладної: на дату складання додаткової угоди чи на дату відвантаження товару “Б”?;
2) який порядок складання розрахунку коригування в описаній ситуації?
Правові основи обкладення ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, — дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку — дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої — дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів — дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг — дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, незалежно від дати накладення електронного підпису.
Пунктом 201.1 статті 201 розділу V ПКУ встановлено, що на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН) у встановлений ПКУ термін.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 розділу V ПКУ).
Згідно з пунктом 192.1 статті 192 розділу V ПКУ, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включно з наступним за постачанням переглядом цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або у разі повернення постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеного в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованого в ЄРПН.
Розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в ЄРПН пізніш як 1095 календарних днів із дати складання податкової накладної, до якої складено такий розрахунок коригування.
Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача — платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН:
- постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суми компенсації;
- отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Відповідно до частини 2 статті 604 Цивільного кодексу України зобов’язання припиняється за домовленістю сторін про заміну первісного зобов’язання новим зобов’язанням між тими ж сторонами (новація).
У випадках, передбачених законом або договором, новація може здійснюватися щодо декількох первісних зобов’язань.
Враховуючи викладене та з огляду на аналіз норм ПКУ та опис запитання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо запитань 1, 2
Якщо постачальником — платником ПДВ на дату отримання попередньої (авансової) оплати за товар “А” визначено податкові зобов’язання з ПДВ та надалі за домовленістю сторін зобов’язання з постачання такого товару припиняється та попередня (авансова) оплата зараховується в оплату товару “Б” (без повернення коштів на поточний рахунок покупця), то постачальник — платник ПДВ на дату досягнення такої домовленості має право скласти розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на дату отримання такої попередньої (авансової) оплати, та зменшити нараховану суму податкових зобов’язань з ПДВ.
Складання такого розрахунку коригування здійснюється на дату підписання документа, на підставі якого кошти, отримані за товар “А”, будуть зараховані в оплату вартості товару “Б”. У графі 2 такого розрахунку коригування у цьому разі зазначається код причини коригування “103”, який відповідає причині коригування “Повернення товару або авансових платежів”.
Такий розрахунок коригування до податкової накладної, відповідно до пункту 192.1 статті 192 розділу V ПКУ підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем послуг.
Зареєстрований в ЄРПН розрахунок коригування є для постачальника підставою для зменшення нарахованих податкових зобов’язань.
Водночас, якщо за договором № 2 товар уже постачено й на дату такого постачання (“першої події”) постачальником складено та зареєстровано в ЄРПН відповідну податкову накладну, то за фактом зарахування попередньої оплати за товар “А” в оплату вартості товару “Б” податкова накладна постачальником не складається.
#аванс, #РозрахунокКоригування, #товари, #ПодатковіЗобов’язання