Зменшення вартості пошкоджених під час війни будівель
СИТУАЦІЯ. Унаслідок військової агресії рф деякі будівлі ДП значною мірою (до 50%) зруйновано та пошкоджено. У бухобліку залишкову вартість таких будівель зменшено (знецінено) пропорційно до відсотків пошкодження, які визначено спеціально призначеною комісією. У майбутньому ДП планує відновлення цих будівель через капіталізацію витрат на відбудову.
ЗАПИТАННЯ: Як нараховувати амортизацію в описаній ситуації?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ: Згідно з пп. 138.3.1 ПКУ розрахунок амортизації основних засобів (далі — ОЗ) та нематеріальних активів (далі — НА) здійснюють відповідно до НП(С)БО або МСФЗ з урахуванням обмежень, встановлених пп. 14.1.138, пп. пп. 138.3.2—138.3.4 ПКУ. Під час такого розрахунку застосовуються методи нарахування амортизації, передбачені НП(С)БО.
Для розрахунку амортизації беруть вартість ОЗ та НА без урахування їх переоцінки (уцінки, дооцінки), проведеної відповідно до положень бухобліку.
Амортизації не нараховують за період невикористання (експлуатації) ОЗ у госпдіяльності у зв’язку з їх консервацією.
Якщо платник податку визнає суми втрат від уцінки або зменшення корисності необоротних активів, то він, керуючись п. 138.1 ПКУ, збільшує фінрезультат до оподаткування на суму втрат від уцінки або зменшення корисності таких активів, що належать до витрат звітного періоду відповідно до НП(С)БО або МСФЗ.
Водночас у разі дооцінки або відновлення корисності ОЗ або НА в межах попередньо зарахованих до витрат втрат від уцінки чи зменшення корисності ОЗ або НА згідно з НП(С)БО або МСФЗ фінрезультат до оподаткування зменшують на суму такого відновлення.
Своєю чергою, для розрахунку амортизації відповідно до п. 138.3 ПКУ визначають вартість ОЗ та НА без урахування їх переоцінки (уцінки, дооцінки), проведеної на підставі положень бухобліку.
Отже, сума переоцінки ОЗ не змінює вартості ОЗ, що амортизуються в податковому обліку.
ІПК ДПСУ від 03.11.2023 р. № 3971/ІПК/99-00-21-02-02-06
#амортизація, #ОсновніЗасоби, #НематеріальніАктиви