-
Сповіщення: Увесь № 116 за 2023 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
ІПК ГУ ДПС у Волинській області “Продаж МНМА з нульовою залишковою вартістю: як нарахувати ПДВ” від 30.11.2023 р. № 4452/ІПК/03-20-04-02-06
ГУ ДПС У ВОЛИНСЬКІЙ ОБЛАСТІ
Індивідуальна податкова консультація
від 30.11.2023 р. № 4452/ІПК/03-20-04-02-06
Продаж МНМА з нульовою залишковою вартістю: як нарахувати ПДВ
(Витяг)
Головне управління ДПС у Волинській області розглянуло звернення щодо визначення бази оподаткування податком на додану вартість (далі — ПДВ) для малоцінних необоротних матеріальних активів (далі — МНМА) та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі — Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство має намір продати об’єкти МНМА після закінчення строку їх корисного використання (експлуатації), які були використані в господарській діяльності та залишкова вартість яких дорівнює нулю. Продаж таких МНМА планується за договірною вартістю, яка нижча за ціну їх придбання.
З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо визначення бази оподаткування ПДВ для МНМА в описаній у зверненні ситуації.
<…>
Під час здійснення операцій з продажу МНМА застосовуються норми Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 27 “Необоротні активи для продажу та припинена діяльність”, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.11.2003 № 617 (далі — П(С)БО 27), яким визначено методологічні засади формування у бухгалтерському обліку інформації про необоротні активи, утримувані для продажу, та групу активів, що належить до вибуття в результаті операції продажу, а також припинену діяльність та розкриття такої інформації у фінансовій звітності.
<…>
Пунктом 188.1 статті 188 розділу V Кодексу визначено, що база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв’язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками — суб’єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
Водночас база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче за ціну придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче за звичайні ціни, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів — виходячи із звичайної ціни), за винятком:
- товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню;
- газу, який постачається для потреб населення;
- електричної енергії, ціна на яку склалася на ринку електричної енергії.
До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв’язку з компенсацією вартості товарів/послуг. До складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних від простроченої суми та інфляційні витрати, відшкодування шкоди, у тому числі відшкодування упущеної вигоди за рішеннями міжнародних комерційних та інвестиційних арбітражів або іноземних судів, які платник податку отримав унаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов’язань.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм Кодексу та інших нормативно-правових актів, зазначених вище, ГУ ДПС у Волинській повідомляє.
Згідно з пунктом 9 П(С)БО 27 необоротні активи та група вибуття, утримувані для продажу, відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності на дату балансу за найменшою з двох величин — балансовою вартістю або чистою вартістю реалізації, тобто залишкова вартість та, відповідно, собівартість МНМА буде дорівнювати нулю (у випадку, якщо 100% амортизованої вартості таких МНМА вже було нараховано у першому місяці їх використання).
Податкові зобов’язання з ПДВ за такою операцією виникатимуть відповідно до статті 188 розділу V Кодексу. База оподаткування під час продажу МНМА визначається з їх договірної вартості.
#ПДВ, #МалоцінніНеоборотніМатеріальніАктиви