Як обчислити лікарняні педагога з неповним педнавантаженням, коли у розрахунковому періоді з поважних причин немає зарплати
Коментар редакції
ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ
Департамент пенсійного забезпечення, страхових виплат,
соціальних послуг, житлових субсидій та пільг
Лист
від 06.09.2023 р. № 2800-030401-8/49933
Про застосування пункту 28 Порядку обчислення середньої заробітної плати
Розглянувши в межах компетенції Ваш інформаційний запит […] про застосування пункту 28 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266 (далі — Порядок), Пенсійний фонд України повідомляє.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України “Про доступ до публічної інформації” публічна інформація — це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб’єктами владних повноважень своїх обов’язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб’єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Визначальним для публічної інформації є те, щоб вона є заздалегідь готовим, зафіксованим продуктом, отриманим або створеним суб’єктом владних повноважень у процесі виконання своїх обов’язків. Розпорядник може надати ту інформацію, яка вже існує і заздалегідь зафіксована на будь-яких носіях.
Оскільки Ваш інформаційний запит за змістом не відповідає вимогам Закону України “Про доступ до публічної інформації”, його розглянуто згідно із Законом України “Про звернення громадян” в межах компетенції Пенсійного фонду України.
Згідно із частиною першою статті 3 Закону України від 23.09.99 № 1105-XIV “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” (далі — Закон) соціальне страхування здійснюється за принципами законодавчого визначення умов і порядку здійснення соціального страхування.
Частиною першою статті 15 Закону визначено, що допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату заробітної плати (доходу), у разі настання тимчасової непрацездатність внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві.
Частиною другою статті 25 Закону передбачено, що порядок обчислення середньої заробітної плати для надання допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 28 Порядку визначено, якщо у розрахунковому періоді перед настанням страхового випадку застрахована особа з поважних причин не мала заробітку або страховий випадок настав у перший день роботи (для розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності, в тому числі внаслідок захворювання або травми, що пов’язані з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням), середня заробітна плата визначається виходячи з тарифної ставки (посадового окладу) або її частини, встановленої на день настання страхового випадку. Якщо тарифна ставка (посадовий оклад) не встановлюється, розрахунок проводиться виходячи з розміру мінімальної заробітної плати (або її частини), встановленого законом на день настання страхового випадку.
Також пунктом 5 Порядку визначено, що у разі коли середня заробітна плата обчислюється відповідно до пункту 28 цього Порядку, середньоденна заробітна плата за один календарний день визначається шляхом ділення тарифної ставки (посадового окладу), мінімальної заробітної плати або їх частини (у разі, коли особа працює у режимі неповного робочого дня чи тижня), на середньомісячну кількість календарних днів (30, 44).
З урахуванням вищевикладеного, враховуючи, що допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі компенсації втрати заробітної плати, у випадку коли для педагогічного працівника передбачено не повне педагогічне навантаження, обчислення середньої заробітної плати здійснюється відповідно до пункту 28 Порядку із частини тарифної ставки з урахуванням запланованого педагогічного навантаження, у зазначеному Вами випадку із 0,5 тарифної ставки.
Відповідно до частини першої статті 23 Закону України “Про доступ до публічної інформації” рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника Фонду, вищого органу або суду.
З повагою —
Начальник управління страхових виплат та соціальних послуг
Світлана ЗАРУБІНА
#зарплата, #лікарняні, #ТарифнаСтавка