Лист ДПСУ “Щодо забезпечення єдиного механізму (підходу) відображення у податковій декларації з ПДВ суми, визначеної у податковому повідомленні-рішенні за формою “В4″, сформованому за результатами проведення контролюючим органом перевірки” від 13.02.2024 р. № 3770/7/99-00-21-03-02-07
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Лист
від 13.02.2024 р. № 3770/7/99-00-21-03-02-07
Головним управлінням ДПС в областях, м. Києві
Міжрегіональним управлінням ДПС по роботі
з великими платниками податків
Щодо забезпечення єдиного механізму (підходу) відображення у податковій декларації з ПДВ суми, визначеної у податковому повідомленні-рішенні за формою “В4”, сформованому за результатами проведення контролюючим органом перевірки
Державна податкова служба України з метою забезпечення єдиного механізму (підходу) відображення у податковій декларації з ПДВ суми, визначеної у податковому повідомленні-рішенні (далі — ППР) за формою “В4”, сформованому за результатами проведення контролюючим органом перевірки, інформує про окремі особливості заповнення такої декларації.
Відповідно до пункту 58.1 статті 58 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків ППР, зокрема, у випадку, якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт завищення від’ємного значення суми ПДВ, розрахованої платником податків відповідно до розділу V ПКУ. Порядок надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 № 1204, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 22.01.2016 за № 124/28254 (зі змінами і доповненнями).
Правила оскарження рішень контролюючих органів визначено статтею 56 ПКУ. Прийняте контролюючим органом ППР може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку (пункт 56.1 статті 56 ПКУ).
У випадку оскарження ППР в адміністративному порядку скарга, подана із дотриманням строків, визначених абзацом першим пункту 56.3 статті 56 ПКУ, зупиняє виконання платником податків грошових зобов’язань, визначених у ППР, на строк від дня подання такої скарги до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження. Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржуються, не надсилаються, а сума грошового зобов’язання, що оскаржується, вважається неузгодженою (пункт 56.15 статті 56 ПКУ).
День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов’язання платника податків, крім випадку, передбаченого підпунктом 1081.2.2 пункту 1081.2 статті 1081 ПКУ (пункт 56.17 статті 56 ПКУ).
У випадку оскарження ППР у судовому порядку при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування ППР грошове зобов’язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили (пункт 56.18 статті 56 ПКУ).
Порядок набрання судовим рішенням законної сили визначено Кодексом адміністративного судочинства України (далі — КАСУ).
Таким чином узгодженим відповідно до статті 56 ПКУ вважається ППР, по якому закінчилась процедура адміністративного оскарження або судове рішення у відповідності до вимог КАСУ набрало законної сили.
Порядок подання податкової декларації до контролюючих органів та внесення змін до такої декларації встановлено статтями 49 і 50 ПКУ.
Порядок подання до контролюючого органу податкової декларації з ПДВ встановлено статтею 203 ПКУ. Форму та порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289, із змінами і доповненнями (далі — Порядок № 21).
Сума від’ємного значення податку, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 19.1 + рядок 20.3 податкової декларації з ПДВ), відображається у рядку 21 податкової декларації з ПДВ та переноситься до рядка 16.1 податкової декларації з ПДВ наступного звітного (податкового) періоду (підпункт 5 пункту 5 розділу V Порядку № 21).
У рядку 16.3 податкової декларації з ПДВ вказується сума збільшення/зменшення від’ємного значення ПДВ, узгоджена за результатами перевірки контролюючого органу, у звітному (податковому) періоді, на який припадає день узгодження ППР, враховуючи процедури адміністративного оскарження відповідно до статті 56 ПКУ. У разі заповнення рядка 16.3 податкової декларації з ПДВ обов’язковим є заповнення таблиці “Збільшено/зменшено залишок від’ємного значення за результатами перевірки контролюючого органу на підставі ППР та/або уточнюючого розрахунку” (підпункт 5 пункту 4 розділу V Порядку № 21).
З огляду на викладене суму, визначену у ППР за формою “В4”, зокрема, суму зменшення від’ємного значення ПДВ, узгоджену за результатами перевірки контролюючого органу, необхідно відображати у рядку 16.3 податкової декларації з ПДВ за той звітний (податковий) період, на який припадає день узгодження ППР, враховуючи процедури адміністративного та судового оскарження відповідно до статті 56 ПКУ, а саме:
- день закінчення процедури адміністративного оскарження (за умови, що не подано позовну заяву (позов) до суду);
або
- день набрання судовим рішенням законної сили (незалежно від того, чи здійснюється (або буде здійснюватися) подальше оскарження ППР у судовому органі касаційної інстанції, чи ні).
Одночасно з цим у такій податковій декларації з ПДВ необхідно заповнити дані відповідної таблиці, а саме: дату ППР, номер ППР та суму (грн), визначену у ППР, зі знаком “-“.
Водночас до дня узгодження ППР сума, визначена у такій ППР, не підлягає відображенню у податковій декларації з ПДВ.
Приклад 1
Якщо день закінчення процедури адміністративного оскарження або день набрання судовим рішенням законної сили (день узгодження ППР) припадає на 10.01.2024, то суму (суму зменшення від’ємного значення ПДВ), визначену у ППР, необхідно відобразити із знаком “-” у рядку 16.3 податкової декларації з ПДВ за січень 2024 року, незалежно від того, на який звітний (податковий) період припала дата складання ППР, а також зазначити у відповідній таблиці такої декларації: дату ППР, номер ППР і суму, визначену у ППР, зі знаком “-“.
Приклад 2
Якщо платник ПДВ відобразив зі знаком “-” суму (суму зменшення від’ємного значення ПДВ), визначену у ППР, у рядку 16.3 податкової декларації з ПДВ за звітний (податковий) період, що передував дню узгодження ППР, то з метою забезпечення достовірності відображення даних у такій декларації платник ПДВ має право на підставі статті 50 ПКУ подати до контролюючого органу уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок та виправити відповідні дані у такій декларації.
Приклад 3
Якщо платник ПДВ відобразив зі знаком “-” суму (суму зменшення від’ємного значення ПДВ), визначену у ППР, у рядку 16.3 податкової декларації з ПДВ за звітний (податковий) період, на який припав день узгодження ППР, але надалі здійснювалося судове оскарження ППР у касаційному порядку, за результатами якого ППР було скасовано на підставі відповідного судового рішення суду касаційної інстанції, то у рядку 16.3 податкової декларації з ПДВ за звітний (податковий) період, на який припадає дата набрання таким судовим рішенням законної сили, платнику ПДВ необхідно відобразити аналогічну суму на збільшення від’ємного значення ПДВ.
Головним управлінням ДПС в областях, м. Києві, міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків довести зазначений лист до відома платників податку та забезпечити його врахування при підготовці проектів індивідуальних податкових консультацій та виконання інших функцій, покладених на підпорядковані підрозділи ДПС.
В. о. заступника Голови Євгеній СОКУР
#ПДВ, #ПодатковаДекларація, #перевірки