Плата за воду у ФОПа-єдинника
СИТУАЦІЯ. Фізособа — підприємець третьої групи єдиного податку має у власності земельну ділянку (пай), на якій знаходиться свердловина. На відповідну свердловину ним отримано паспорт експлуатаційної свердловини та дозвіл на спеціальне водокористування. Свердловина використовується винятково для задоволення власних питних і санітарно-гігієнічних потреб обсягом, що не перевищує 5 кубометрів на добу.
ЗАПИТАННЯ:
1. Чи звільняється ФОП від плати за воду?
2. Чи належить ФОП до кола суб’єктів спеціального водокористування, якщо використання води — до 5 кубометрів на добу?
3. Чи має ФОП декларувати обсяги води для підтвердження факту її використання в об’ємі до 5 кубометрів на добу?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ: Відповідно до п. 255.1 ПКУ платниками плати за воду є первинні водокористувачі — суб’єкти господарювання незалежно від форми власності: юрособи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юрособи, постійні представництва нерезидентів, а також фізособи-підприємці, які використовують та/або передають вторинним водокористувачам воду, отриману шляхом забору води з водних об’єктів.
Одночасно не є платниками плати за воду водокористувачі, які використовують воду суто для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб населення (сукупності людей, які знаходяться на певній території в той чи інший період часу, незалежно від характеру та тривалості проживання, в межах їх житлового фонду та присадибних ділянок), у тому числі для задоволення винятково власних питних і санітарно-гігієнічних потреб юросіб, фізичних осіб — підприємців та платників єдиного податку. Для цілей ст. 255 ПКУ під терміном “санітарно-гігієнічні потреби” слід розуміти використання води в туалетних, душових, ванних кімнатах і умивальниках та використання для утримання приміщень у належному санітарно-гігієнічному стані (п. 255.2 ПКУ).
Спеціальне водокористування — це забір води з водних об’єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об’єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин зі зворотними водами із застосуванням каналів.
Заразом не належать до спеціального водокористування, зокрема, забір та/або використання води в об’ємі до 5 кубометрів на добу, крім тієї, що використовується для виробництва (входить до складу) напоїв та фасованої питної води (ст. 48 ВКУ).
Враховуючи зазначене, ФОП — платник єдиного податку третьої групи, який використовує воду суто для власних питних та санітарно-гігієнічних потреб в обсягах до 5 кубометрів на добу, не є платником плати за воду, а отже, не має обов’язку щодо подання відповідної податкової декларації.
ІПК ДПСУ від 13.01.2023 р. № 80/ІПК/99-00-24-03-03-06
#ФОП, #СпеціальнеВодокористування