-
Сповіщення: Додаток до № 21 за 2024 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Освіта бухгалтера має бути сучасною (Інтерв’ю з директором Вінницького навчально-наукового інституту економіки Західноукраїнського національного університету, доктором економічних наук, професором Борисом Погріщуком та завідувачем кафедри економіки, обліку та оподаткування кандидатом економічних наук, доцентом Віктором Пилявцем)
Інтерв’ю з директором Вінницького навчально-наукового інституту економіки Західноукраїнського національного університету, доктором економічних наук, професором Борисом Погріщуком та завідувачем кафедри економіки, обліку та оподаткування кандидатом економічних наук, доцентом Віктором Пилявцем.
Борис Погріщук — директор Вінницького
навчально-наукового інституту
економіки Західноукраїнського
національного університету, доктор
економічних наук, професор
Віктор Пилявець — завідувач кафедри
економіки, обліку та оподаткування,
кандидат економічних наук, доцент
Які особливості підготовки фахівців із бухгалтерського обліку на кафедрі економіки, обліку та оподаткування ВННІЕ ЗУНУ?
В. П.: Однією з головних спеціальностей підготовки фахівців є “Облік та оподаткування”. Так склалося, що більшість абітурієнтів вважають, що обравши спеціальність “Облік та оподаткування”, випускник зможе працювати лише бухгалтером. Але це далеко не так! Ця спеціальність є суперуніверсальною і спрямованою до вимог ринку праці у підготовці фахівців у сфері обліково-аналітичної, контрольно-ревізійної, податкової та аудиторської діяльності, забезпечення фінансово-інвестиційної стабільності підприємств.
Пріоритетом підготовки спеціалістів з обліку та оподаткування в інституті є забезпечення високого рівня викладання дисциплін. Обов’язковим компонентом в навчальному процесі є новітні науково-теоретичні та прикладні розробки у сфері обліку та оподаткування; актуальний передовий вітчизняний та міжнародний досвід; кваліфіковані консультації та творча співпраця в науково-дослідній роботі. Робота в команді, навички прийняття рішень, креативність, пошук нових підходів — це лише малий мінімальний набір навичок, яким навчають студентів-обліковців.
У навчальному процесі кафедри широко використовуються тренінги, вирішення ситуаційних завдань, ділові ігри, розробка бізнес-планів та інвестиційних проєктів. Під час підготовки студентів-обліковців проводяться гостьові лекції, виїзні екскурсії на виробництво, а також залучаються до навчального процесу практики, які діляться власним бухгалтерським досвідом.
Важливим елементом підготовки фахівців за спеціальністю є практична підготовка, яка здійснюється у формі дуальної освіти, тренінгів та навчальної практики. Кафедра тісно співпрацює з підприємствами різних сфер економіки, з якими укладено угоди про проходження студентами виробничої та переддипломної практики.
Важливим чинником забезпечення якості підготовки сучасних фахівців є тісна співпраця зі стейкхолдерами у питаннях змісту освітніх компонентів, компетентностей та програмних результатів навчання. Стейкхолдери постійно вносять слушні пропозиції щодо удосконалення процесу підготовки, оновлення змісту освітніх програм, приведення у відповідність із сучасними вимогами.
Які програмні продукти Ви використовуєте у навчальному процесі під час вивчення облікових дисциплін?
В. П.: Ще у 2018 р. кафедра економіки, обліку та оподаткування уклала угоду про співробітництво з ТОВ “Мастер: стрім”, компанією, яка спеціалізується на створенні найскладніших ERP-систем, які успішно використовують відомі українські компанії, такі як Interpipe, Ferrexpo, ROSHEN та інші. Компанія також активно підтримує розвиток малого та середнього бізнесу та бюджетних установ, створюючи потужні програмні продукти ERP-класу “MASTER”.
Зокрема, програма курсу “Інформаційні технології в обліку та оподаткування” передбачає ознайомлення з різними вітчизняними програмними продуктами та вивчення основ роботи обліковця у програмному комплексі “MASTER: Бухгалтерія”. Продовження вивчення процесу автоматизації облікових процесів здійснюється у курсі “Інформаційно-комунікаційні технології облікових процесів”, де відслідковується процес обліку від моменту введення залишків у програму до формування фінансової звітності.
Які етапи автоматизації обліку вивчають у магістратурі?
В. П.: У навчальному плані магістрів передбачено вивчення кількох дисциплін, що потребують застосування сучасних інформаційних технологій, однак ключовою обліковою є дисципліна “Автоматизація формування та подання звітності”. У межах підготовки до цього курсу к.е.н., доцент кафедри Оксана Балазюк провела роботу з пошуку найоптимальнішого варіанта програмного продукту, ознайомлення з яким допомогло б випускникам набувати переваг на ринку праці. Результатом такого пошуку стала угода з ТОВ “М.Е.ДОК”, розробником українського програмного продукту у сфері автоматизації процесів електронного документообігу “M.E. Doc”.
Яким повинен бути сучасний випускник-обліковець?
Б. П.: Випускники з обліку повинні володіти високими практично-професійними навичками, мати розвинені комунікативні якості, високий рівень емоційного контролю, бути чесними, самостійними, тактовними, дипломатичними, відповідальними, активними, творчо підходити до вирішення завдань, уміти вирішувати проблемні ситуації, швидко підлаштовуватися до змін у законодавчій сфері та ринковій економіці тощо.
Студентів необхідно налаштовувати на те, що у сучасному світі їм доведеться працювати з великими масивами інформації, яка постійно змінюється, тому важливо здобути навички швидко і креативно мислити, знаходити необхідну інформацію, ефективно використовувати її, формувати правильні висновки, постійно самовдосконалюватися і працювати над собою.
Ексклюзивне інтерв’ю
Бориса Погріщука — директора
ВННІЕ ЗУНУ, доктора економічних наук, професора, та Віктора Пилявця — завідувача кафедри економіки, обліку
та оподаткування, кандидата
економічних наук, доцента
головному редактору газети “Все про бухгалтерський облік” Зої Слободянюк