Продаж столових вин ФОПом-єдинником
СИТУАЦІЯ. ФОП — платник єдиного податку другої групи бажає здійснювати роздрібну торгівлю винятково столовими винами, зокрема, на розлив.
ЗАПИТАННЯ:
1. Чи повинен ФОП придбавати ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями?
2. Чи може ФОП, який здійснює роздрібну торгівлю винятково столовими винами, перебувати на спрощеній системі оподаткування?
3. Які необхідні додаткові умови для здійснення ФОПом діяльності з роздрібної торгівлі винятково столовими винами на розлив у кав’ярні?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ:
Щодо запитання 1. Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі, зокрема алкогольними напоями, визначає Закон № 481. Його дія не поширюється на роздрібну торгівлю винами столовими, крім випадків, передбачених цим Законом (абз. 2 преамбули Закону № 481).
Відповідно до ст. 1 Закону № 2662 вино столове — вино, виготовлене шляхом повного чи неповного збродження сусла. Залежно від
вмісту цукрів, столове вино поділяється на сухе, напівсухе, напівсолодке.
Не допускається випуск столових вин із вмістом спирту нижче 9 відсотків об’ємних, сортових — 9,5 і марочних — 10 відсотків об’ємних. Додавання спирту етилового або спиртованих виноматеріалів чи сусла (містеля) до вин столових не допускається (ст. 6 Закону № 2662).
Отже, роздрібна торгівля лише столовими винами може здійснюватися суб’єктами господарювання всіх форм власності без ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями лише за умови відповідності такої продукції поняттю “вина столові” та з урахуванням обмежень щодо споживання та продажу столових вин, встановлених ст. ст. 152 та 153 Закону № 481.
Щодо запитання 2. Відповідно до пп. 3 пп. 291.5.1 ПКУ не можуть бути платниками єдиного податку першої — третьої груп суб’єкти господарювання, зокрема фізособи-підприємці, які здійснюють виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (окрім роздрібного продажу пально-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов’язаної з роздрібним продажем пива, сидру, перрі (без додання спирту) та столових вин).
Отже, фізособи-підприємці — платники єдиного податку, зокрема, другої групи, мають право здійснювати діяльність із роздрібного продажу пива (без додання спирту), сидру (без додання спирту), перрі (без додання спирту) та столових вин на території України за умови дотримання інших вимог, визначених пп. 2 п. 291.4 ПКУ.
Щодо запитання 3. Згідно зі ст. 153 Закону № 481 продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється лише суб’єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб’єктів господарювання громадського харчування, суб’єктів господарювання з універсальним асортиментом товарів.
Визначення терміна “заклад ресторанного господарства” наведено в Правилах № 219.
Вибір типу закладу ресторанного господарства та класу ресторану або бару здійснюється суб’єктом господарської діяльності самостійно з урахуванням вимог законодавства України. Суб’єкти господарської діяльності у сфері ресторанного господарства під час облаштування закладу (підприємства) згідно з обраним типом (класом) повинні мати необхідні виробничі, торговельні та побутові приміщення, а також обладнання для приготування та продажу продукції.
Вимоги до закладів ресторанного господарства визначені, зокрема, ДСТУ 4281:2004 “Заклади ресторанного господарства. Класифікація”, ухваленого на підставі наказу Держспоживстандарту України від 31.03.04 р. № 59.
З урахуванням викладеного здійснювати продаж столових вин на розлив має право лише заклад (підприємство) ресторанного господарства або спеціалізований відділ, що має статус суб’єктів господарювання громадського харчування, суб’єктів господарювання з універсальним асортиментом товарів за умови наявності зареєстрованого виду економічної діяльності.
ІПК ДПСУ від 09.10.2023 р. № 3472/ІПК/99-00-09-04-03-06
#ФОП, #торгівля, #ліцензія