-
Сповіщення: Увесь № 35 за 2024 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
-
Сповіщення: Додаток до № 35 за 2024 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
“Облік і оподаткування” — мова та мислення сучасного бізнесу
Інтерв’ю з д.е.н., проф., професоркою кафедри обліку і фінансів Одеського національного університету імені І. І. Мечникова, гаранткою ОПП “Облік і оподаткування” другого (магістерського) рівня вищої освіти Ольгою Побережець.

Розкажіть, будь ласка, про факультет, на якому Ви працюєте.
О. П.: Економіко-правовий факультет – сучасний динамічний факультет, один із провідних навчальних підрозділів Одеського національного університету імені І. І. Мечникова, який сьогодні є лідером вищої освіти та науки Півдня України.
Професорсько-викладацький склад економіко-правового факультету представлений 99 викладачами, 78 з яких мають наукові ступені та звання докторів наук, професорів, кандидатів наук, доцентів. Більшість викладачів володіють іноземними мовами; пройшли стажування та підвищення кваліфікації в закордонних університетах; здійснюють активну наукову діяльність; успішно поєднують навчальну, наукову і практичну діяльність. Викладачі факультету є авторами монографій, підручників, посібників, публікацій у провідних наукових виданнях, що входять до науковометричних баз Scopus та Web of Science; є членами й рецензентами провідних фахових національних і міжнародних видань; є членами спеціалізованих вчених рад із захисту кандидатських і докторських дисертацій, виступають опонентами. На факультеті функціонує спеціалізована вчена рада Д41.051.11 за спеціальностями 08.00.03 “Економіка та управління національним господарством” та 08.00.04 “Економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності)”, 08.00.08 — Гроші, фінанси і кредит; спеціалізована вчена рада з присудження наукового ступеня доктора наук Д.41.051.12 за спеціальностями 12.00.03 “Цивільне право та цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право”, 12.00.07 “Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право”. Видаються фахові журнали категорії “Б”: “Правова держава”, “Ринкова економіка: сучасна теорія і практика управління”, “Вісник Одеського національного університету. Серія: Економіка”.
Сьогодні на факультеті отримують фахові знання здобувачі очної, заочної та вечірньої (PhD) форм навчання за спеціальностями 051 “Економіка”, 071 “Облік і оподаткування”, 072 “Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок”, 073 “Менеджмент”, 081 “Право” за першим (бакалаврським), другим (магістерським) та третім (PhD) рівнями вищої освіти.
Розкажіть про наукові інтереси кафедри.
О. П.: Наукові інтереси кафедри свідчать, що вона працює в річищі новітніх напрямів розвитку економічної науки: соціально-економічних процесів у національному макроекономічному середовищі та характеристики фінансових інституцій та інструментів розвитку держави, територій та суб’єктів господарювання. У 2019–2024 рр. викладачі і здобувачі працюють у межах наукової теми “Дослідження фінансових інституцій та інструментів розвитку держави, територій та суб’єктів господарювання: теоретичні, методологічні та практичні аспекти”, а також “Дослідження розвитку соціально- економічних процесів в Україні”.
Традиційно проводиться Міжнародний круглий стіл “Актуальні соціально-економічні та правові проблеми розвитку України та її регіонів” та міжнародна науково-практична конференція “Дослідження фінансових інституцій та інструментів розвитку держави, територій та суб’єктів господарювання: теоретичні, методологічні та практичні аспекти”, у якій беруть участь науковці з Італії, Фінляндії, Польщі, Литви, Словаччини. Результати наукових досліджень викладачів кафедри публікуються в наукових фахових журналах України, виданнях, що індексуються у наукометричних базах Scopus, Web of Science, а також засвідчені свідоцтвами авторського права на твір. Викладачі кафедри є членами спеціалізованих рад із захисту докторських дисертацій.
Велика увага кафедрою приділяється роботі зі здобувачами. На постійній основі працює науковий гурток “Архітектори балансу”.
З ким співпрацює кафедра?
О. П.: Кафедра є відповідальним виконавцем угоди про співробітництво між ОНУ імені І. І. Мечникова і “Ernst & Young” (Великобританія), UKRSIBBANK BNP Paribas Group Україна, Головним управлінням Державної казначейської служби України в Одеській області. Викладачі систематично проходять стажування у закордонних ЗВО (Латвія, Німеччина, Великобританія, Чехія Болгарія, Польща), беруть участь в реалізації міжнародних проєктів: Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (ESCAP) United Nations: “In-depth national study on ICT infrastructure co-deployment with road transport and electricity infrastructure in Kazakhstan”; “In-depth national study on ICT infrastructure co-deployment with road transport and electricity infrastructure in Kyrgyzstan”. Активно співпрацює кафедра з випускниками, роботодавцями, державними установами, науковою спілкою України, які долучаються до обговорення освітніх програм, проведення відкритих лекцій і майстер-класів. Викладачі кафедри є науковими консультантами підприємств, організацій, державних установ.
Розкажіть про вплив цифровізації на організацію бухгалтерського обліку.
О. П.: Вплив цифровізації на організацію бухгалтерського обліку за останній період набув нового формату: окрім впровадження програмних продуктів, які забезпечують ведення бухгалтерського обліку, формування та подачу фінансової звітності, цікавим є досвід використання штучного інтелекту (ШІ). У суспільстві обговорюються думки, щодо можливості повного заміщення окремих професій саме штучним інтелектом через розв’язання питань аналітичного, інтегрального та системного характеру. Треба підкреслити, що так, генеративні ШІ автоматизуватимуть завдання, які раніше виконувала людина, що, з одного боку, може призвести до втрати робочих місць у деяких галузях. Але задавати первинні параметри, моніторити та контролювати конкретні ситуації, господарські операції повинен бухгалтер-фахівець, бухгалтер-аналітик, який правильно зважить можливості використання сучасних інструментів автоматизації, витратить свій час на розв’язання більш глобальних питань господарської діяльності.
Процеси діджиталізації, які активізувалися та поширюються в Україні, мають свій вплив на організацію бухгалтерського обліку, у тому числі через упровадження сучасних інформаційно-комунікаційних систем та ІТ-технологій управління даними, включно з цифровими та “хмарними” технологіями, опанування яких є ще одним викликом фахівця з обліку та оподаткування.
Трансформація професії бухгалтера пов’язана із появою нових вимог, які висуваються до кандидатур, до яких можна зарахувати:
- високий рівень теоретичних знань, практичних навичок із наявністю підтвердного документа (диплома першого або другого рівня вищої освіти);
- вміння працювати з програмним забезпеченням, у тому числі із сучасними бухгалтерськими програмними продуктами;
- знання податкового законодавства;
- володіння іноземною мовою;
- висока відповідальність, уважність та прискіпливість до деталей;
- аналітичні здібності, вміння адаптуватися.
Що скажете про важливість бухгалтерського обліку?
О. П.: Бухгалтерський облік та звітність формують той спектр, який не пробачає помилок, а за неправильну, неякісну та несвоєчасну подачу інформації настають певні санкції й інші неприємні наслідки. Необхідність контролю за змінами в нормативно-правовому регулюванні бухгалтерського обліку пов’язано з ризиками появи додаткових витрат у вигляді штрафів, пені тощо, що не допустить професіонал з обліку та оподаткування. У цьому аспекті бухгалтер-аналітик може забезпечити інформаційну складову інтеграції господарських процесів.
Де можливо отримати сучасні знання та навички з питань обліку та оподаткування абітурієнтам?
О. П.: Якісна освіта є запорукою відновлення та розвитку соціально-економічних процесів. Саме тому вибір та опанування майбутньої спеціальності потребує правильного підходу, починаючи з університету та першого місця практики.
Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, економіко-правовий факультет забезпечує високій рівень підготовки фахівців спеціальності 071 “Облік і оподаткування” за Освітньою програмою “Облік, митна справа і оподаткування”, що можливо завдяки унікальному синтезу економіки, управління, обліку та права на одному факультеті. Це підготовка сучасних кваліфікованих фахівців у галузі управління та адміністрування; професіоналів для фінансових, митних, фіскальних, казначейських, аудиторських інституцій. Фахівці в галузі обліку, митної справи, аудиту, аналізу та оподаткування — це незамінні спеціалісти в сучасному світі, “права рука” керівників та власників бізнесу; професіонали, що здатні надавати своєчасну, повну й достовірну інформацію для ухвалення ефективних управлінських рішень.
Незважаючи на цифровізацію обліково- аналітичних процесів, облік й оподаткування залишається універсальною спеціальністю, без якої неможливо уявити функціонування будь- якого суб’єкта господарювання чи організації. Сучасний фахівець з обліку — це особа, яка володіє та забезпечує своєчасною інформацією систему управління, співробітник, який здатний до подолання нових викликів і вирішення складних інтегрованих завдань.
Де працюють Ваші випускники?
О. П.: Наші випускники працюють на керівних посадах, провідними фахівцями: Міжнародна мережа незалежних аудиторських фірм “KPMG”, ТОВ “Бейкер Тіллі Україна”, ТОВ “Трансшип”, ТОВ “Торговий дім Кристал”, ПриватБанк, КБ “Південний”, COSCO Shipping Lines (Ukraine), Olenich Group, фірма “Synebo LLC”, Державна фіскальна служба України, Одеська митниця, Одеська міська рада, Бухгалтерія ОНУ імені І. І. Мечникова, підприємства, установи та організації різних форм власності. Наші випускники успішно ведуть власний бізнес в Україні, США, Греції, Італії, Китаї. Наші випускники викладають в ОНУ імені І. І. Мечникова та інших закладах вищої освіти України.
Бухгалтер — завжди незамінний фахівець для підприємців в сучасному світі, “права рука” керівників та власників бізнесу
Ексклюзивне інтерв’ю Ольги Побережець — д.е.н., професорки, професорки кафедри обліку і фінансів Одеського національного університету імені І. І. Мечникова, гарантки ОПП “Облік і оподаткування” другого (магістерського) рівня вищої освіти — головному редактору газети “Все про бухгалтерський облік” Зої Слободянюк