-
Сповіщення: Увесь № 36 за 2024 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
ДОДАТКОВА ВІДПУСТКА НА ДІТЕЙ: ПРАКТИКА НАДАННЯ
У цій консультації ми зібрали ключові нюанси надання додаткових “дитячих” відпусток та відповіли на найпоширеніші, найактуальніші запитання, що виникають у практиці фахівців кадрової служби щодо оформлення такого відпочинку.
Як визначити тривалість відпустки
Тривалість “дитячої” відпустки залежить від того, за який календарний рік її надають (чи за який рік виплачують компенсацію). Так, із 2010 р. і донині звичайна тривалість такої відпустки — 10 к.дн., а якщо за певний рік є дві чи більше підстав для надання, то загальна тривалість відпочинку за такий рік — 17 к.дн.
А от якщо йдеться про відпустку (компенсацію), право на яку виникло до 2010 р., то орієнтуємося на тривалість відпочинку, що передбачалася законодавством у відповідному році. Ось уся необхідна інформація про тривалість відпочинку в році, ЗА ЯКИЙ маєте надати відпустку чи виплатити компенсацію:
- до 1997 р. — 3 к.дн. відпустки (право на додаткову відпустку мали жінки з двома і більше дітьми віком до 12 років);
- у 1997—2002 рр. — 5 к.дн. (незалежно від кількості підстав);
- у 2003—2009 рр. — 7 к.дн., а за наявності двох чи більше підстав — 14 к.дн.
До речі, після завершення воєнного стану, коли відновиться застосування святкових і неробочих днів зі ст. 73 КЗпП, будемо брати до уваги, що тривалість додаткової “дитячої” відпустки має продовжуватися на такі свята (ч. 2 ст. 5 Закону про відпустки).
Ми про це писали. Про визначення тривалості відпустки для працівників-опікунів — у газеті “Все про бухгалтерський облік” № 89 за 2023 р., стор. 18.
Коли втрачається право на відпустку
Коли припиняються обставини, якими було обумовлено право на відпустку (див. таблицю на стор. 9), це, зрештою, призводить до втрати права на такий оплачуваний відпочинок. Але ми вже з’ясували: якщо у найманого працівника бодай один день упродовж року були підстави для отримання “дитячої” відпустки, то за відповідний календарний рік відпочинок однаково надають повної тривалості. Отже, останній календарний рік, за який є право на дитячу відпустку, — той, у якому:
- старшому з двох дітей виповнилося 15 років (для працівників, які користуються відпочином за наявності двох дітей до 15 років);
- дитина досягла 18-річчя — для решти підстав надання відпустки, окрім відпустки на особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи. Зокремте: коли взята під опіку дитина досягає 14-річного віку, то особа, котра користувалася відпусткою як опікун, надалі користується нею в статусі піклувальника;
- особу звільнено від повноважень опікуна (піклувальника) або припинено опіку (піклування);
- матір (батько) втратила (-ив) статус одинокої (-го);
- працівника позбавили батьківських прав;
- з дитини зняли (не подовжили) інвалідність;
- дитина померла.
Також зокремте увагу: якщо подія, через яку втрачається право на “дитячу” відпустку, відбулася в поточному календарному році ще до прийняття людини на роботу, то скористатися такою відпусткою вона не може (докладніше про це — в газеті “Все про бухгалтерський облік” № 42 за 2023 р., стор. 15.
Тамара Прощина,
консультант газети “Все про бухгалтерський облік”