-
Сповіщення: Увесь № 39 за 2024 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
СТАТУТНИЙ КАПІТАЛ ЮРОСОБИ: ЩО ВАРТО ЗНАТИ
У цій статті пропонуємо читачам розглянути такі питання:
- що таке статутний капітал (далі — СК)?
- для яких організаційноправових форм (далі — ОПФ) він обов’язковий, а для яких — ні?
- яке майно, майнові права можна внести до СК?
- як оцінюють внесок?
- які обмеження щодо СК для єдинників?
- які можливі наслідки несвоєчасного внесення вкладів?
Що таке СК і його обов’язковість для різних ОПФ юросіб
Аби зрозуміти, що таке СК, слід звернутися до деяких норм законодавства. Так, за приписами Закону про АТ СК — це капітал акціонерного товариства, що утворюється із суми номінальної вартості усіх розміщених акцій такого товариства.
Акціонерне товариство (далі — АТ) за своїм правовим статусом є господарським товариством, СК якого поділено на визначену кількість часток однакової номінальної вартості, корпоративні права за якими посвідчуються акціями.
Статут АТ має містити, зокрема, відомості про розмір СК, номінальну вартість і загальну кількість акцій, кількість кожного типу розміщених товариством акцій, у тому числі кількість кожного класу привілейованих акцій (у разі емісії привілейованих акцій).
До речі, мінімальний розмір СК АТ становить 200 розмірів мінзарплати з огляду на розмір, що діє на день створення (реєстрації) товариства (з 01.04.2024 р. — 1600000 грн).
Також за нормами Закону № 2275 розмір СК товариства складається з номінальної вартості часток його учасників, виражених у національній валюті України. Розмір частки учасника товариства в СК може додатково визначатися у відсотках і в такому разі повинен відповідати співвідношенню номінальної вартості його частки та СК товариства.
Зверніть увагу! Учасники товариства, які не повністю внесли вклади, несуть солідарну відповідальність за його зобов’язаннями в межах вартості невнесеної частини вкладу кожного з учасників (ст. 2 Закону № 2275).
Між тим, у ситуації з АТ у разі неоплати (неповної оплати) акцій до дати затвердження результатів розміщення першого випуску акцій АТ узагалі вважається незаснованим (ч. 2 ст. 12 Закону про АТ).
Олександр МАРІКУЦА, юрист, м. Кропивницький