ВИКУП ТОВ ЧАСТОК У ВЛАСНОМУ СТАТУТНОМУ КАПІТАЛІ: ОБЛІК ТА ОПОДАТКУВАННЯ
Статутний капітал (далі — СК) ТОВ складається з номінальної вартості часток його учасників, виражених у національній валюті. Якщо учасник хоче вийти з ТОВ або бажає продати свою частку, покупцем може бути саме ТОВ. Операція купівлі частки у власному СК має свою специфіку відображення в бухобліку та оподатковується за індивідуальним підходом, про що й поговоримо.
Правила викупу
Право ТОВ викупу частки у власному СК передбачено ст. 25 Закону № 2275. Продавцем корпоративних прав може бути як юридична, так і фізособа-учасник. Продаж учасником своєї частки у СК призводить до зміни складу учасників ТОВ та потребує скликання загальних зборів товариства для укладання Договору придбання, внесення змін до статуту та державної реєстрації відповідних змін.
ТОВ може набути частку свого учасника за двома сценаріями.
Сценарій 1 Зі зменшенням СК. Набута частка фактично анулюється (вилучається зі складу майна). До Єдиного держреєстру юросіб вносять зміни про учасників та про зменшення СК на розмір набутої частки.
Сценарій 2 Без зменшення СК. Поточний розмір СК зберігається за умови створення резервного капіталу в розмірі ціни (не номінальної вартості) викупленої частки в день такого викупу. Резервний капітал створюється на підставі рішення загальних зборів, а реєстратору, окрім пакета документів про викуп частки, подають Довідку про створення резервного капіталу.
У разі продажу частки фізособі зі знижкою (ціна продажу нижча за номінальну вартість частки) податківці у своєму роз’ясненні в категорії 103.02 ЗІР наголошують, що ТОВ має виконати функції податкового агента, себто до обов’язків ТОВ належить нарахування й сплата ПДФО та військового збору з різниці між номінальною вартістю частки та ціною її продажу.
Анастасія ЧОБОТАР-ЄВТЄЄВА,
бухгалтер ТОВ “НІК”, Одеська область