-
Сповіщення: Додаток до № 42 за 2024 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Підготовка бухгалтера та фінансиста в Кременчуцькому національному університеті імені Михайла Остроградського: можливості та перспективи (Інтерв’ю із завідувачем кафедри обліку і фінансів Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського, д.е.н., професором Денисом Загірняком та доценткою кафедри обліку і фінансів, к.е.н. Валентиною Глуховою)
Інтерв’ю із завідувачем кафедри обліку і фінансів Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського, д.е.н., професором Денисом Загірняком та доценткою кафедри обліку і фінансів, к.е.н. Валентиною Глуховою
Які важливі досягнення кафедри за останні роки, на Вашу думку, заслуговують на увагу?
Д. З.: Незважаючи на війну, ми продовжуємо розвиватися і готувати якісних фахівців. Кафедра обліку і фінансів Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського (КрНУ) є випусковою кафедрою з підготовки фахівців за першим (бакалаврським) і другим (магістерським) рівнями за двома спеціальностями: 071 і 072.
Спеціальність 071 “Облік і оподаткування” — не лише популярна економічна спеціальність, а й майбутній напрям діяльності для тих, хто прагне розкрити таємниці формування економічної інформації, яка використовується для управління підприємством, організаціями, установами.
Спеціальність 072 “Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок” в усьому світі є сучасною й престижною сферою економіки та управління, яка відкриває блискучі перспективи працевлаштування, оскільки саме з фінансами пов’язані види діяльності, що забезпечують найбільші доходи.
З моменту створення кафедри за більше ніж 20 років підготовлено понад 2 тисячі фахівців, які успішно працюють в Україні і за кордоном.
До важливих досягнень кафедри за останні роки належать успішні акредитації за освітньо-професійними програмами освітнього ступеня “бакалавр” і освітнього ступеня “магістр”. Причому варто зазначити, що за критеріями “Людські ресурси” й “Освітнє середовище та матеріальні ресурси” ці освітні програми за результатами акредитації отримали найвищу оцінку — “А”.
Кафедра обліку і фінансів має потужний якісний склад науково-педагогічних працівників, у тому числі 3 докторів економічних наук, 5 кандидатів економічних наук, які мають високу публікаційну активність, зокрема, у виданнях, що індексуються в науково-метричних базах Scopus та Web of Science, мають високі показники професійної активності, більшість із них мають значний стаж роботи за фахом, систематично підвищують свою кваліфікацію, проходять стажування на підприємствах, установах, вітчизняних та закордонних вишах. Ми активно залучаємо до освітнього процесу і професіоналів-практиків, представників роботодавців.
Для набуття професійних компетентностей та соціальних навичок здобувачів кафедра обліку і фінансів має сучасне обладнання: комп’ютерні класи, мультимедійні аудиторії, оснащені сучасними засобами візуалізації; спеціалізовані аудиторії створеного на кафедрі Центру облікових і фінансових інновацій; інформаційні ресурси, необхідні для навчання, викладацької та наукової діяльності. До речі, у складі інформаційних джерел створеної на кафедрі бібліотеки є випуски газети “Все про бухгалтерський облік”, які нам презентує впродовж багатьох років ваша редакція. Ними користуються викладачі та здобувачі, за що ми щиро вам вдячні.
Під керівництвом викладачів на кафедрі активно розвивається студентська наука, функціонує наукове товариство студентів, аспірантів і молодих учених. Публікаційна активність здобувачів досить висока. Вони беруть участь у Всеукраїнських і міжнародних конкурсах студентських наукових робіт, щорічно є їх призерами, роблячи значний внесок у результативність студентської наукової роботи Кременчуцького національного університету, за показниками якої наш університет упродовж останніх років перебуває у п’ятірці лідерів серед ЗВО України.
Кафедра приділяє велику увагу інтернаціоналізації наукової та освітньої діяльності. Викладачі та здобувачі беруть активну участь у міжнародних стажуваннях та проєктах, програмах академічної мобільності.
Кафедра обліку і фінансів свою роботу скеровує на виконання стратегічної програми розвитку, на якісну підготовку висококваліфікованих фахівців обліку і фінансів.
Багато Ваших студентів мають можливість отримати грант і поїхати на навчання за кордон?
Д. З.: У КрНУ активно розвиваються різні напрями міжнародної діяльності, тому на кафедрі обліку і фінансів здобувачі та викладачі мають можливість брати участь у численних грантах і проєктах, програмах академічної мобільності у Великобританії, Китаї, Литві, Польщі, США, Словаччині, Чехії та інших країнах. Так, здобувачі кафедри обліку і фінансів пройшли стажування за програмою Еразмус+ в Університеті Матея Бела в місті Банська Бистриця (Словаччина); у межах спільного проєкту “Ініціативи побратимства Великобританія — Україна” взяли участь у програмі академічної мобільності в Університеті Лестера за напрямом “Words and Meaning: English Vocabulary Development”. Наразі здобувачка вищої освіти, яка навчається на 2 курсі за спеціальністю “Фінанси, банківська справа та страхування”, котра успішно пройшла відбір на участь у програмі Міжнародної академічної мобільності у сферах освіти і молоді Erasmus KA171, протягом весняного семестру навчатиметься у Сілезькому технологічному університеті (м. Глівіце, Польща).
Також зараз здобувачі проходять підготовку до участі в програмі міжнародної академічної мобільності в Університеті Лестера (Великобританія) та Університеті Менделя (Чехія) в осінньому семестрі наступного навчального року.
Реформи у вищій освіті. На що маємо найперше звертати увагу?
В. Г.: Реформування вищої освіти багатоаспектне. Законодавчі зміни стосуються різних сфер освітньої діяльності. Хотілося б звернути увагу на ті швидкі й численні зміни стосовно умов вступу до закладів вищої освіти на освітні програми бакалаврського та магістерського рівнів.
Звичайно, “тримаючи руку на пульсі”, намагаємося своєчасно інформувати, роз’яснювати майбутнім абітурієнтам нові умови, які з кожним роком ускладнюються і стають жорсткішими для регіональних закладів вищої освіти. Ми завжди відкриті, готові надати всебічну підтримку абітурієнтам та їхнім батькам для того, щоб вони отримали релевантну інформацію та якісну вищу освіту за фахом.
Повномасштабна війна з росією: як вона вплинула на кількість студентів? Багато ваших студентів виїхали, перервали навчання?
Д. З.: Безумовно, повномасштабна війна з росією вплинула на контингент прийому, оскільки багато потенційних абітурієнтів виїхало з України. Окрім того, місто, в якому ми здійснюємо освітню діяльність, знаходиться в зоні постійної уваги агресора.
З початком повномасштабної війни, безперечно, частина наших здобувачів виїхала за кордон або до безпечніших регіонів країни. Але кафедра підтримує зв’язок зі здобувачами в режимі 24/7 завдяки сучасним технологіям. Навчання не перервалося жодного дня. Навіть під час відсутності електроенергії та віялових відключень заклад створює відповідні умови і надає можливість здійснювати навчання, використовуючи генератори. Здобувачі, які виїхали, завдяки сучасним комунікаційним технологіям мають змогу долучатися до занять у зручному для них режимі й отримати якісні знання.
Варто наголосити, що наразі переважна більшість здобувачів нашої кафедри повернулася додому і продовжує навчання у звичайному режимі відповідно до безпекових умов.
Багато хто виїжджає за кордон у пошуках можливостей — як молоді викладачі, так і досвідчені вчені. Часто-густо виходить, що “навчаємо на експорт”. Як цьому зарадити?
В. Г.: Дійсно, така проблема є. Для деяких викладачів кафедри обліку і фінансів виїзд за кордон був обумовлений повномасштабною війною та сімейними обставинами. Високий рівень їх кваліфікації підтверджується працевлаштуванням у провідних наукових установах і фірмах Європи (Швеція, Норвегія).
Водночас ми пишаємося нашими випускниками, які успішно працюють за фахом не тільки в національній економіці, а й знайшли себе як професіонали з фінансів, обліку та аудиту за кордоном (Греція, Німеччина, Канада, Швеція), причому деякі з них — за направленням вітчизняних представництв міжнародних корпорацій.
Як Ви дотримуєтеся правил безпеки в умовах воєнного часу? Чи є у Вас укриття?
Д. З.: Кременчуцький національний університет імені Михайла Остроградського турбується щодо створення безпечного освітнього середовища для життя та здоров’я здобувачів і викладачів. Для гарантування безпеки навчання в умовах воєнного стану облаштовано укриття, вони забезпечені усім необхідним і відповідають нормативним вимогам.
В облаштуванні укриття в нашому корпусі, де знаходиться факультет економіки і управління, брали активну участь і здобувачі кафедри обліку і фінансів. Під час повітряних тривог викладачі проводять в укриттях заняття зі здобувачами, використовуючи можливості Wi-Fi для тих, хто доєднується онлайн.
Як відпочиваєте та відновлюєте сили після роботи?
В. Г.: На відновлення сил після роботи часу, звісно, обмаль, але найкращий відпочинок — зміна сфери діяльності. Представники кафедри активно займаються волонтерською діяльністю, здійснюють подорожі з нашими здобувачами видатними місцями України. І, безумовно, спорт. КрНУ надає чудові можливості знайти себе в різних видах спорту. Окрім традиційних видів спорту, маємо чудову базу для занять городковим спортом і скелелазінням.
Ваші побажання студентам.
В. Г.: Насамперед — якнайшвидшої Перемоги і щасливої долі в Україні!
Бажаємо здобувачам знайти свою стежку за фахом, бути конкурентоспроможними, ініціативними, креативними! А ми завжди відкриті до співпраці та готові допомогти отримати необхідні компетентності для успішної професійної реалізації. Професія бухгалтера, фінансиста наразі має великий попит на ринку праці, у чому легко переконатися, проглянувши платформи з працевлаштування і вакансії центрів зайнятості.
Кафедра обліку і фінансів запрошує всіх охочих на навчання за сучасними й запитуваними спеціальностями “Облік і оподаткування” та “Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок”.
Ексклюзивне інтерв’ю Дениса Загірняка —
завідувача кафедри обліку і фінансів Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського, д.е.н, професора
та Валентини Глухової —
доцентки кафедри обліку і фінансів, к.е.н. — головному редактору
газети “Все про бухгалтерський облік”
Зої Слободянюк