-
Сповіщення: Увесь № 55 за 2024 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Особливості оплати допомоги по тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (Інтерв’ю з начальницею відділу перевірки правильності розрахунку розміру страхових виплат у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг ГУ ПФУ у Вінницькій області Іриною Палій)
Інтерв’ю з начальницею відділу перевірки правильності розрахунку розміру страхових виплат у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг ГУ ПФУ у Вінницькій області Іриною Палій.
Ірина Палій —
начальниця відділу перевірки правильності
розрахунку розміру страхових виплат
у зв’язку з тимчасовою втратою
працездатності Управління пенсійного
забезпечення, надання страхових виплат,
соціальних послуг, житлових субсидій та
пільг ГУ ПФУ у Вінницькій області
Ірино, розкажіть, будь ласка, про особливості оплати допомоги по тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
І. П.: Підставою для оплати допомоги по тимчасовій непрацездатності у зв’язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням є листок непрацездатності, виданий згідно з чинними нормативно-правовими актами, із зазначеними в ньому відповідними причинами тимчасової непрацездатності та акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами.
Відповідно до Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, затвердженого наказом МОЗ України від 17.06.2021 р. № 1234, листок непрацездатності формується в Реєстрі на підставі інформації про медичний висновок (медичні висновки) у разі ідентифікації пацієнта як застрахованої особи в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Формування медичних висновків у Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я здійснюють лікуючі лікарі суб’єктів господарювання.
Згідно з п. 4 р. IV Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність у Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я, затвердженого наказом МОЗ України від 01.06.2021 р. № 1066, у разі, коли пацієнт повідомив лікуючому лікарю про те, що непрацездатність мала зв’язок із нещасним випадком, професійним захворюванням або аварією на виробництві, для категорії медичних висновків “Захворювання або травма загального характеру” лікуючий лікар робить відмітку про зв’язок випадку непрацездатності з професійною діяльністю пацієнта.
Лише після завершення розслідування нещасного випадку або професійного захворювання на підставі акта розслідування нещасного випадку або професійного захворювання причина непрацездатності “Тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, що не пов’язані з нещасним випадком на виробництві” може бути змінена Пенсійним фондом України на причини непрацездатності “Тимчасова непрацездатність внаслідок нещасного випадку на виробництві” або “Тимчасова непрацездатність внаслідок професійного захворювання”.
Отже, на підставі листків непрацездатності, в яких за результатами перевірки зазначено нову причину непрацездатності, та акта розслідування нещасного випадку або професійного захворювання роботодавець може нарахувати допомогу по тимчасовій непрацездатності у зв’язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням та подати до Пенсійного фонду України заяву-розрахунок на фінансування страхових виплат.
Відповідно до абзацу третього ч. 3 ст. 36 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання виплачується в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (оподатковуваного доходу). Водночас перші 17 днів тимчасової непрацездатності оплачуються працедавцем за рахунок коштів підприємства, установи, організації.
Згідно з п. 30 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.01 р. № 1266, у разі, коли на момент настання страхового випадку застрахована особа працює за сумісництвом, на умовах цивільно-правового договору, провадить підприємницьку або іншу діяльність, пов’язану з отриманням доходу безпосередньо від такої діяльності, обчислення середньої заробітної плати (суми заробітної плати) здійснюється страхувальниками окремо за основним місцем роботи, за сумісництвом та за місцем (місцями) провадження іншого виду (видів) діяльності. Розрахунковий період у такому разі визначається за кожним місцем роботи окремо.
Враховуючи викладене, оплата допомоги по тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за рахунок коштів Пенсійного фонду України здійснюється з 18 календарного дня тимчасової непрацездатності. Водночас розрахунок допомоги проводиться окремо за кожним місцем роботи.
Підставою для фінансування страхувальників територіальними органами уповноваженого органу управління є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми страхових виплат за їх видами.
Роботодавцю, з яким працівник перебуває у трудових відносинах на час настання у нього тимчасової непрацездатності, необхідно сформувати заяву-розрахунок для здійснення фінансування допомоги по тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання в кабінеті страхувальника на вебпорталі Пенсійного фонду України або надати заяву-розрахунок до сервісного центру Пенсійного фонду України.
Під час формування заяви-розрахунку для отримання фінансування на допомогу по тимчасовій непрацездатності у зв’язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням слід обрати тип додатка заяви-розрахунку — додаток 2.
Ексклюзивне інтерв’ю Ірини Палій —
начальниці відділу перевірки правильності
розрахунку розміру страхових виплат
у зв’язку з тимчасовою втратою
працездатності Управління пенсійного
забезпечення, надання страхових виплат,
соціальних послуг, житлових субсидій
та пільг Головного управління
Пенсійного фонду України
у Вінницькій області
головному редактору газети
“Все про бухгалтерський облік”
Зої Слободянюк